60 Yıllık Lezzet: Kebapçı Beyaz

Izgara çeşitleriTek iddiası tadı olan bir mekândayız bugün. 60 yıllık lezzet Kebapçı Beyaz’da. Şatafatlı ışıkları, lüks mobilyaları yâda gösterişli tasarımı ile dikkat çeken yerlerden değil. Caddede yürürken, arabayla geçerken fark etmeniz neredeyse imkânsız. Kahramanmaraş’ın ticari hayatının en önemli yerlerinden bir tanesi Yenişehir Mahallesi’nde yüksek apartmanların arasındaki bir çıkmaz sokakta yer alıyor burası.

Yeni müşterilerin neredeyse tamamının tavsiye üzerine gelenlerden oluştuğunu söylüyor Kebapçı Beyaz’ın şimdiki işletmecisi Mehmet Usta. 60 yıllık lezzet diyoruz ama Mehmet Usta daha 40’lı yaşlarına ulaşmamış belli ki. Beyaz isminin nerden geldiğini, lezzet sırlarını ocakbaşında ciğerler pişerken Ustadan dinliyoruz.

Ustadan Miras

Ciğeri denemelisiniz

“Bana mesleğin her türlü inceliğini öğreten Beyaz Usta diye bilinen Mahmut Eskalen’dir. Etin ve ciğerin iyisini, en güzel şekilde terbiye edilmesini babasının Beyaz Kasap isimli dükkânında öğrenmiş. 1963’de çocuk bahçesinde ilk kebapçı dükkânını açtığında da isim olarak Kebapçı Beyaz’ı seçmiş kendine. İlk günden itibaren başta ciğer olmak üzere kebap çeşitlerinde lezzeti dilden dile dolaşmış, şehir büyüyüp genişledikçe de müşterilerine daha yakın olmak için dükkânı yeni oluşan kent merkezine taşımış. Hiçbir zaman şube açmamış. Şimdiki mekâna ise 1989 da gelmiş.”

“Ben bu dükkânda işe başladım.” diye devam ediyor Mehmet Usta. Mahmut Usta birçok çırak yetiştirmiş. Bunların çoğu büyüyüp kendi ayakları üzerinde durmaya başlayınca kendi işini kurmuş. “Ben de kendi işimi kurmuştum.” diyerek şaşırtıyor Mehmet Usta bizi. “2007’de Mahmut Ustam bu dünyadan göçüp gidince oğulları ata yadigârı Kebapçı Beyaz adının devam etmesi için mekânı benim işletmemi teklif ettiler. Seve seve kabul ettim” diyor.

Horoz Görmemiş Tavuklar

Çakmak yok buradaKonuşurken dışardan sigarasını yakmak isteyen bir müşteriye maşa ile köz yetiştiriyor, tavuklarının nasıl olduğunu soran bir diğerine ise “tavuklarımız horoz görmemiş” diyerek takılıyor Mehmet Usta. Bunların Beyaz Usta’dan kalma gelenekler olduğunu öğreniyoruz. Mehmet Usta, ilk günden beri hem Kahramanmaraşlılara ocakbaşında hizmet etmeye hem de ustasının adını ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyor.

Kebapçı Beyaz, ciğerde iddialı. Biz ağızda dağılan tavuk şişini de çok beğendik. Böbrek, yürek gibi sakatatları da her zaman bulmanız mümkün. Bunların dışında kıyma ve kuzu şiş, balık ve özel yapım sucuk gibi ızgara ve kebabın her türlüsünü müşterilerine sunuyor. Tatlısı, dondurması yok. “Biz kafe, restoran değil kebapçıyız. Kebabın yanında salatamız, soğuk içeceklerimiz ve çayımız bulunur. Tatlı-Dondurma için şehrimizde yeterince mekân var.” diyor Mehmet Usta.

Sohbetin ardından incir ve kavak ağaçlarının etraflarını sarmış betonlara inat yaşamaya devam ettiği Kebapçı Beyaz’ın bahçesinde iddiasız mobilyalarda oturduk, gözünüzü kapatsanız orman içinde, kırda bayırda hissini kapılabileceğiz hiç bitmeyen kuş cıvıltıları eşliğinde yemeğimizi tattık.

Gösterişsiz
Gösteriş arayanlar uğramasın

Hikâyesi az bilinen bu yerin, aksine çok ünlü ciğerinin lezzeti. Aslına bakarsanız diğer kebapları da öyle. Fiyatları da mekanı gibi mütevazı. Kişi başı 10-15 TL ile açlığınızı yatıştırabilirsiniz ama gözünüze garanti veremem. Beyaz Usta özenmiş yapmış, özenle öğretmiş belli. Anladık ki bu mekân başta söylediğimiz gibi lezzet arayanların yeri.

Ulaşım

Kebapçı Beyaz
İsmetpaşa Mahallesi 36010. Sk. No:4/B Hayat Hastanesi Yanı Dulkadiroğlu Kahramanmaraş
0344 221 6337


2017 Mart ayında Mehmet Usta Esentepe’de tavuk pirzola üzerine yeni bir işyeri açtı. Kebapçı Beyaz ise çoğu zaman ocakbaşında gördüğüm bir diğer Mehmet Usta’ya emanet. Kebapçı Beyaz’da köz ile sigara yakma gibi etkinlikler artık bulunmasa da lezzetinden hiçbir şey değişmemiş. 2018 Ocak ayı itibariyle tek kişilik ciğeri 10 TL’ye yedim. Fiyatı da bu lezzete göre mütevaziliğini koruyor.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Rana

Edebiyat seven Matematik Öğretmeni.

One thought on “60 Yıllık Lezzet: Kebapçı Beyaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir