Yedikuyular Kayak Merkezi

Yedikuyular Kayak Merkezi Nerede

Kahramanmaraş’ın ilk kayak merkezi Dulkadiroğlu İlçesi, Ulutaş Mahallesi, Yedikuyular mevkiinde yer alır.  Kent merkezine 17 km uzaklıkta bulunan tesis, Türkiye’nin şehir merkezine en yakın kayak merkezlerinden bir tanesidir. Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın sırtını dayadığı Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğindeki bir sırtından başlar ve kuzey yamacına süzülür. Bu haliyle çok yakın olsa da dağın güney yamacında yer alan şehirden görünmez.

Şehir merkezinden Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşan yol iki şeritli olup, ortalama %8 eğime sahip dik ve virajlı bir yoldur. Yedikuyular bölgesi, kayak merkezi öncesinde de, Maraşlılar için kışın en çok rağbet edilen mekanlardan bir tanesidir. Hem sucuk-ekmek keyfi yapmak hem de leğen/kızak disiplininde kaymak için Maraşlıların akın ettiği Yedikuyular yolu  kış aylarında haftasonları yoğun trafiği kaldırmaz ve kapanırdı. Kayak merkeziyle birlikte bu yolun genişletme çalışmaları da başlamıştır. 2018 Ocak ayı itibariyle hafta sonları hala yol tıkanmaktadır.

Bölge Maraş-Elbistan arasında yaz aylarında kullanılan tarihi kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervanların ve yaylacıların eski dönemlerde bölgede bulunan tarihi kuyulardan su ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir. Bölgeye Yedikuyular ismini de veren bu kuyulardan birkaçı günümüzde hala kullanılır durumdadır.

Konaklama, Kayak Temini ve Diğer İmkanlar

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden kayak merkezi projesinde 100  m²’lik dağ evleri yapımı planlanmaktadır. Özel sektör tarafından planlanan herhangi bir konaklama ve otel tesisi şu an için Yedikuyular’da bulunmamaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde danışma ve yönetim, kayak kiralama, ticari alanlar, sağlık, restoran ve kafe, tuvalet ve diğer sosyal birimlerin yapımı devam etmektedir.

Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Bilgileri

Yedikuyular Kayak Merkezinde uzun sayılabilecek pistler bulunmamaktadır. Ahır Dağı’nın en yüksek noktası Milcan Tepesi 2335 m yüksekliğe sahiptir. Görece  olarak çok yüksek sayılmayan Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğinde bir tepesinden başlayıp 1830 m’ye kadar alçalan geniş bir platoda kurulan kayak merkezinin daha uzun pistlere sahip olması beklenemez zaten. Pistlerin kar tabakasının çok erken eridiği daha aşağı rakımlara ulaşması mümkün değil. Milcan Tepesi ise hem şehre daha uzak olması hem de yeni yol açmak gerektireceği için seçilmemiş olabilir. Uzmanı değilim belki maliyetler dışında kayak tekniği açısından da sakıncalar bulunuyor olabilir.

Pist uzunluğu açısından bakıldığında Yedikuyular Kayak Merkezi’nin profesyonelleri tatmin etmeyeceği açıktır. Muhtemelen Maraş’ta kaymayı öğrendikten sonra daha profesyonel şekilde kış sporlarına devam etmek isteyenler daha uzun pist arayışına gireceklerdir.

Alp disiplini ve snowboard için uygun pistler zorluk(eğim) derecesine göre şu şekildedir.

Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime 1170 m uzunluğa sahiptir.

Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist bulunmaktadır.

Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir.

Kayak pistleri dışında tesiste ilk defa kayacaklar için çok az eğime sahip kısa pistler, kızak alanları, yürüyüş yolları, piknik ve mesire alanları, basketbol, voleybol ve tenis sahaları yapımı planlanmaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi Lift Bilgileri

Teleski: Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sporcuları 1830 rakımlı ana istasyondan pist başına taşıyacak sistemlerden ilki 430 m uzunluğunda olacak teleski. Bu araçta halatlardan sarkan T şeklinde çubuklara tutunarak ayaklar yerde kayar pozisyonda ulaşım sağlanır.

Telesiyej: Telesiyejde ise halatlara bağlı üstü açık koltuklara oturarak havada ulaşım sağlanıyor. Yedikuyular Kayak Merkezi’ndeki telesiyej hattı 730 m uzunluğa sahiptir.

Yedikuyular Kayak Merkezi Sezonu

Aralık-Mart ayları arasında 4 ay kayak yapmaya müsaittir. Kar kalınlığı sezon ortalamasında 1 m’yi bulmaktadır. Kışın ağır geçtiği yıllarda sezon Nisan ayına kadar uzayabilmektedir. Yaz aylarında da yürüyüş, bisiklet ve mesire için uygundur.

Yedikuyular Kayak Merkezi Ne Zaman Faaliyete Geçecek

2016 yılında yapımına başlanan Yedikuyular Kayak Merkezi henüz faaliyete geçmemiştir. 2017 kışına en azından liftlerin yetişeceği belirtiliyor. 2018 kışında tam olarak faaliyete geçeceğini düşünüyorum.

Kayak Kiralama, Eğitim, Konaklama ve Yeme İçme Fiyatları

Yedikuyular Kayak Merkezi henüz faaliyete geçmediği için fiyatlar belirlenmemiştir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi veya kiralama yoluyla özel sektör tarafından işletilecek olan tesis açıldıktan sonra bu bölüm güncellenecektir.

Facebook Yorumları

Yusuf

Şeyma’nın eşi, Bilal’in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Bisiklete binerim. Dağda ovada suda gezerim. Uçmak istiyorum ama tereddütlerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir