Aras Alabalık

Fırnız Vadisi’ni ziyaret ettiğiniz bir gün, Kayseri yolundan vadiye döndükten 3 km sonra karşınıza çıkan ilk köprüden karşıya geçmeyin. Asfalttan ayrılarak sağdaki toprak yolu 2 km boyunca takip edin. Yolun sonunda, asfalt konforunuzu 5 dakikalığına terk etmenize değecek Aras Alabalık sizleri bekliyor olacak.

Tesis Suçatı Köyüne bağlı Fırnız Mezrası içerisinde yer alıyor. Kahramanmaraş büyükşehir olduktan sonra Suçatı mahalle, Fırnız ise mahalleye bağlı bir sokağa dönüşmüş. Yol boyunca tesisin levhalarını görmüyorsanız eğer yanlış yola sapmışınız demektir. Bu arada konfor, toprak yol dediysem korkmayın hemen. Yol her türlü araç için uygun. Ben ilk defa Kahramanmaraş’tan bisikletimle 80 km pedal çevirerek gittim hatta.

Fırnız Vadisi yalnız Maraş’ın değil hafta sonları çevre illerin de gözdesi.  Talip ve Ersin Aras kardeşler Fırnız Çayının kaynağından gelen buz gibi sularda alabalık yetiştiriyorlar. Misafirlerini çınar ağaçlarının gölgelediği çağlayan suların üstündeki çardaklarda ağırlıyorlar. Vadideki diğer tesislere göre daha sakin ve sessiz diyebiliriz. Hafta içi çardaklarda rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Hafta sonu toplam 35 çardaktan bir tanesinin size kalmama ihtimalini göz önünde bulundurmanız ve rezervasyon yapmanız da fayda var.

Nisan ayının ortalarından Ekim sonuna kadar sabah 8 akşam 5 arasında restoran bölümü hizmet veriyor. Tesisde armut piş ağzıma düş demeyenler için yıl boyu taze temizlenmiş balık satışı yapılıyor. Kapalı sezonda da balık tatmak isterseniz içeceklerinizi, ekmeğinizi, salatanızı alıp buraya gelebilir piknik havasında balığınızı yiyebilirsiniz.

Maraş’taki birçok balık restoranda olduğu gibi kendilerine has sos ile pişiriliyor balıklar burada. Izgara ya da güveçte iki çeşit balık bulunuyor. Balık dışında tavuk ve kırmızı et çeşitleri de mevcut. Henüz kahvaltısını tatmadım ama bu vadiden ortalamanın çok üstünde bir kahvaltı çıkacağı kesin.

Vadide ulaşımı daha kolay, hizmet kapasitesi yüksek, dolayısıyla fiyatları buraya göre biraz fazla olan bir diğer alabalık tesisi hakkında  yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Fiyatları da çok uygun. En son Temmuz 2016’da ziyaretimde 4 kişi için büyük boy balık, salata, içecekler dâhil 55 TL ödedim.


Ulaşım

Fırnız Vadisi – Onikişubat /Kahramanmaraş

Telefon: 0344 262 2050

Ersin Aras: 0505 772 7734

Talip Aras: 0555 492 9864

Yusuf

Bilal'in babası... Mühendis, Elbistan, Bisiklet, Doğa, Tarih

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir