Lezzet Durakları

Aras Alabalık

Güncelleme: 6 Ağustos 2018

Fırnız Vadisi’ni ziyaret ettiğiniz bir gün, Kayseri yolundan vadiye döndükten 3 km sonra karşınıza çıkan ilk köprüden karşıya geçmeyin. Köprünün girişinden sağa ayrılan asfalt yolu 2 km boyunca takip ederek 5 dakikada Aras Alabalık tesislerine ulaşabilirsiniz.

Tesis Suçatı Köyüne bağlı Fırnız Mezrası içerisinde yer alıyor. Kahramanmaraş büyükşehir olduktan sonra Suçatı mahalle, Fırnız ise mahalleye bağlı bir sokağa dönüşmüş. Yol boyunca tesisin levhalarını görmüyorsanız eğer yanlış yola sapmışınız demektir.

Tesie ulaşan yolun Fırnız Vadisi’ndeki köprüden sonraki son 2 km’si 2018 başına kadar topraktı.  Buna rağmen sıklıkla ziyaret ettiğim bir mekandı burası. Lezzeti ve ortamı o kadar güzel ki birkaç kez de Kahramanmaraş’tan bisikletimle 80 km pedal çevirerek gittim.

Fırnız Vadisi yalnız Maraş’ın değil hafta sonları çevre illerin de gözdesi.  Talip ve Ersin Aras kardeşler Fırnız Çayının kaynağından gelen buz gibi sularda alabalık yetiştiriyorlar. Misafirlerini çınar ağaçlarının gölgelediği çağlayan suların üstündeki çardaklarda ağırlıyorlar. Vadideki diğer tesislere göre daha sakin ve sessiz diyebiliriz. Hafta içi çardaklarda rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Hafta sonu toplam 35 çardaktan bir tanesinin size kalmama ihtimalini göz önünde bulundurmanız ve rezervasyon yapmanız da fayda var.

Nisan ayının ortalarından Ekim sonuna kadar sabah 8 akşam 5 arasında restoran bölümü hizmet veriyor. Tesisde armut piş ağzıma düş demeyenler için yıl boyu taze temizlenmiş balık satışı yapılıyor. Kapalı sezonda da balık tatmak isterseniz içeceklerinizi, ekmeğinizi, salatanızı alıp buraya gelebilir piknik havasında balığınızı yiyebilirsiniz.

Maraş’taki birçok balık restoranda olduğu gibi kendilerine has sos ile pişiriliyor balıklar burada. Izgara ya da kiremitte iki çeşit balık bulunuyor. Balık dışında tavuk ve kırmızı et çeşitleri de mevcut. 2018 yılında ilk kez kahvaltısını tattım. Üç çeşit peynir, zeytin, domates, salatalık, tereyağ, bal, patates kızartması ve sahanda yumurta ile harika bir kahvaltı burada sizleri bekliyor olacak.

Vadide ulaşımı daha kolay, hizmet kapasitesi yüksek, dolayısıyla fiyatları buraya göre biraz fazla olan bir diğer alabalık tesisi hakkında  yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Fiyatları da çok uygun. Farklı zamanlarda ziyaretlerimde ödediğim hesaplar aşağıdadır.

2016 Temmuz – 4 kişi – Büyük boy balık, salata, kola – 55 TL

2018 Nisan – 6 kişi – Büyük boy balık, salata, kola, demlik çay – 105 TL.

2018 Ağustos – 1 Büyük boy balık, 2 kişilik kahvaltı, 2 soda – 60 TL


Ulaşım

Fırnız Vadisi – Onikişubat /Kahramanmaraş

Telefon: 0344 262 2050

Ersin Aras: 0505 772 7734

Talip Aras: 0555 492 9864

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

3 thoughts on “Aras Alabalık

 • Esra

  İğrenç bir yer servis hizmet hiç bir şey tok birde üstüne dövecek gibi konuşuyorlar sanki bedava gibi bugün gittim rezil oldum pis ve ilgisiz bir müessese içeçek bir su bile yemek boyu gelmesi bir daha ölsem gitmem tavsiye de etmiyorum

  Yanıtla
  • Esra hanım, olumsuz deneyiminiz için üzgünüm. Açıkçası hijyen kişiye göre değişen bir konu olmakla birlikte bugüne kadar tesiste temizlik konusunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Bölgede yaşayan naif insanlar. Tavsiye ettiğimiz dostların ve benim her gidişimde çok güzel ağırlandık.
   Sizin yaşadıklarınızı şaşırarak okudum açıkçası. Yine de burada bulunsun. Eksik gördüklerinizi açık şekilde yazarsanız hem bize hem de firmanin eksikliklerini gidermesine yardımcı olursunuz.
   Son olarak: Blogumda restoranların lezzetine ve ortamına kefil oluyorum. İşletme sorunları en meşhur restoranlarda bile zaman zaman yaşanmaktadır.

   Yanıtla
 • Murat

  Daha önce Fırnıza 2 kez gitmiştim ama hep sezon sonuydu ve girişte takılmıştım fazla ileriye gitmemiştim ama doğasına suyuna gerçekten bayılmıştım.Geçen yaz Alabalık yemek isteyen yurtdışından gelen misafirlerimizle birlikte yine gittik fırnıza..Burada birçok tesis mevcut ancak internetten araştırıp buradaki makaleden yola çıkarak Aras alabalıkta karar kıldık…Antepten hareket edip ,uzun bir gezintiye çıktığımızdan biraz geç kaldık akşam 6 gibi vardık onun için erken kalkmak zorunda kaldık ama alabalıkların lezzeti ve mekanın güzelliği kısa 3 saatimize değdi gerçekten…Tesisde lavabo mescit tüm imkanlar mevcut ve tahtların altında yüzen alabalıklarla mekanın temiz ferah havası muhteşem…Alabalıkların yetiştirildiği birçok havuz var suyun sesi ve balıkların görüntüsü çok dinlendirici…Çalışanlardan herhangi bir sıkıntımız olmadı servis ve istediğimiz şeyler zamanında geldi…Hanımlar mutfağa kadar gidip kontrol ettiler pişirilirken bile bakıp hijyen kontrolü yaptılar onlarda beğendiler…Yalnız haftasonu gitmeyin çok kalabalık oluyormuş bir hafta içi gittik ve bizimle beraber 3 taht doluydu çok sakindi…Kısmet olursa önümüzdeki yaz tekrar gitmeyi ama bu defa daha erken gidip daha çok keyfini çıkarmayı düşünüyoruz…

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir