Umut Adası – 2006

2006 yılında çekilen Umut Adası, ismini muhtemelen esinlendiği Umuda Yolculuk filmi gibi kaçak yollarla Avrupa’ya giden gurbetçileri konu edinmektedir.

Filmin ana karakterlerinde işlediği suçtan dolayı kaçak yaşayan Asil, daha iyi koşullarda yaşamak isteyen Yusuf ve  eğitim için İngiltere’de bulunan Vildan yer alıyor. Filmde Asil ve Yusuf’un kaçak olarak umut yüklü adaya, İngiltere’ye uzanan yolculuklarını, orada Vildan ile kesişen hayatlarını ve yaşadıkları dramı izliyoruz.

Bu Kez Göç Elbistan’dan Londra’ya

Yusuf, rol gereği Elbistanlıdır ancak film Göksun’a bağlı Kamışçık köyünün eşsiz manzarasında üç elmayı havada çeviren Yusuf’un görüntüleri ile başlar. Çerkez düğününde oynanan Kafkas halk dansları, birbirimize ede diye seslenişimiz gibi ilimize ait öğeler sık sık filmin başında işlenir.

İlk yarısında kaçakçı şebekesi ile gemide yolculuk yapan aralarında Asil ve Yusuf’unda bulunduğu bir grup insanın yaşadığı zorluklar anlatılır. Gruptan bazıları bu yolculuğu başarıyla tamamlayamazlar. Yusuf ve Asil ise İngiltere’ye sağ salim ulaşabilenler arasındadırlar. Yusuf Elbistanlı hemşerisi Cevdet’in işlettiği lokantada Asil ise yine Cevdet’in yardımıyla bir oyun salonunda işe başlar. Cevdet’in işyerinde ve arabasında sürekli memleketinin en bilinen ozanı Aşık Mahzuni Şerif dinlenmektedir bu arada.

Filmin ikinci yarısında Asil, Yusuf ve Vildan’ın İngiltere’de umduklarını bulamayarak her birinin ayrı ayrı yaşadığı dramı izleriz. Filmin sonunda Yusuf Elbistan’a geri dönecek ve Kamışçık Göleti’nin kıyısında üç elmayı havada çevirmeye devam edecektir.

Maraş’ta çekilen diğer filmler için bu yazımıza bakabilirsiniz. Filmi, yayın hakkı sahibinin aşağıdaki bağlantısından ücretsiz izleyebilirsiniz. 

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir