Umut Adası – 2006

2006 yılında çekilen Umut Adası da, ismini de muhtemelen esinlendiği Umuda Yolculuk filmi gibi kaçak yollarla Avrupa’ya giden gurbetçileri anlatmaktadır.

Film işlediği bir suçtan dolayı Asil ile daha iyi koşullarda yaşamak için Yusuf’un kaçak olarak, Vildan’ın ise eğitim amaçlı İngiltere’ye gidişlerini, bu adada kesişen hayatlarını ve yaşadıkları dramı anlatmaktadır.

Bu Kez Göç Elbistan’dan Londra’ya

Yusuf, rol gereği Elbistanlıdır ancak film Göksun’a bağlı Kamışçık köyünün eşsiz manzarasında üç elmayı havada çeviren Yusuf’un görüntüleri ile başlar. Çerkez düğününde oynanan Kafkas halk dansları, birbirimize ede diye seslenişimiz gibi ilimize ait öğeler sık sık filmin başında işlenir.

İlk yarısında kaçakçı şebekesi ile gemide yolculuk yapan aralarında Asil ve Yusuf’unda bulunduğu bir grup insanın yaşadığı zorluklar anlatılır. Gruptan bazıları bu yolculuğu başarıyla tamamlayamazlar. Yusuf ve Asil ise İngiltere’ye sağ salim ulaşabilenler arasındadırlar. Yusuf Elbistanlı hemşerisi Cevdet’in işlettiği lokantada Asil ise yine Cevdet’in yardımıyla bir oyun salonunda işe başlar. Cevdet’in işyerinde ve arabasında sürekli memleketinin en bilinen ozanı Aşık Mahzuni Şerif dinlenmektedir bu arada.

Filmin ikinci yarısında Asil, Yusuf ve Vildan’ın İngiltere’de umduklarını bulamayarak her birinin ayrı ayrı yaşadığı dramı izleriz.

Filmin sonunda Yusuf Elbistan’a geri dönecek ve Kamışçık Göleti’nin kıyısında üç elmayı havada çevirmeye devam edecektir.


Maraş’ta çekilen diğer filmler için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir