Babamın Sesi – 2011

Son Güncelleme:

Her Yönüyle Maraşlı Bir Film

Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen ve 19. Adana Altın Koza En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülü dışında birçok ödül alan film Elbistanlı Yönetmen Zeynel Doğan tarafından Elbistan, Ekinözü ve Diyarbakır’da çekilmiştir. Oyuncu kadrosunun da kendi hayatlarını oynayan daha önce herhangi bir yapımda rol almamış yönetmenin akrabalarından oluşturulduğunu belirtmekte fayda var.

Eşi Gülizar ile birlikte Diyarbakır’da yaşayan Zeynel, kışları kendileriyle birlikte geçiren annesi Base’nin, yazın gelişiyle Elbistan’a dönmesinin ardından evinde bir ses kaseti bulur. Vefat etmeden önce uzun yıllar yurtdışında yaşayan ve o dönemlerde okuma yazmanın çok bilinmemesi nedeniyle ses kasetleri doldurarak ailesiyle haberleşen babasından kalma bir ses kaydıdır bu. Hayal meyal hatırladığı babasıyla ilgili hisleri kaseti dinledikçe çoğalacaktır. Çok fazla tanımadan kendisi küçükken bu dünyadan göçen babasını hatırlamak için sık sık bu kayıtları dinler. Yakın zamanda kendisi de baba olacak Zeynel, Annesinde başka kasetler olabileceğini de düşünür ve onları bulmak için Elbistan’a gider.

Filmde Elbistan’ın dağlarını ve Ekinözü’nde bulunan Nergele Çayı’nı sık sık görüyoruz. İbibik kuşunun büyüleyici ötüşü ile Elbistan ve Ekinözü’nün manzaralarını o kadar güzel bir şekilde ekrana yansıtmış ki; 6 Kasım 2012 tarihli Hürriyet’teki köşesinde Ahmet Hakan şunları yazmıştır.

“Sonbaharda yapılacak 10 şey;

…..

İKİ: Elbistan’da “Babamın Sesi” filminin çekildiği bölgelerde kısa bir tur…

…..”

Kendisi gezmiş midir bilmiyoruz ama Ahmet Hakan’ın ikinci sıraya koyduğu bu yerleri görmeyi siz ilk sıraya alabilirsiniz.

Maraş’ta çekilen diğer filmler için bu yazımıza bakabilirsiniz. Filmin fragmanını, yayın hakkı sahibinin aşağıdaki bağlantısından izleyebilirsiniz.Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir