Lezzet Durakları

Tekir Alabalık Tesisleri

Güncelleme: 3 Ocak 2020

Su kaynakları bakımından Türkiye’nin en zengin illerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta nereye gitseniz alabalık çiftlikleri ve restoranları ile karşılaşırsınız.

Bu tesislerden bir tanesi de Onikişubat İlçesine bağlı Tekir Mahallesinde yer alan ve bünyesinde balık çiftliği, kuluçkahane ve restoranı barındıran Tekir Alabalık Tesisleridir.

1990 yılında ilk olarak alabalık üretim çiftliğinin faaliyete başlamış. Restoran ise 2008 yılında açılmış. Tesis, Tekir Çayı’nı besleyen üç önemli kaynaktan biri olan Değirmenönü kaynağının çıktığı mağaranın yakınında, yamaçları ardıç ormanlarıyla kaplı seyrine doyum olmayan derin bir vadinin içinde kurulmuştur. Kaynağın isminin; bölgede uzun yıllar hizmet verdiği bilinen ancak; yaklaşık 80 yıl önce yıkılarak, günümüze en ufak bir enkazı bile ulaşmayan tarihi bir değirmenden geldiğini öğreniyoruz.

Izgara ve kiremitte alabalığı tadabileceğiniz tesiste dilerseniz derenin kıyısına kurulmuş kamelyaları kiralayarak kendi mangalınızı yakabilir, evden getirdiğiniz et ve diğer ürünleri ya da tesisten alacağınız balıkları pişirerek gün boyu doğa içerisinde aileniz ve arkadaşlarınızla piknik yapabilirsiniz.

Fiyatlar makul. 2016 yılı itibariyle balık ve içecekler dahil 3 kişi 50 TL ödemiştik. Yaz aylarında haftasonu kamelya kiralama ücreti ise 30 TL.

Doğayla iç içe olmayı sevenler için kır ve dağ yürüyüşü için eşsiz bir ortam sunan tesiste, balık  çiftliğini ve kuluçkahaneleri de gezebilir, alabalıkların nasıl yetiştirildiğine şahit olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Kahramanmaraş’a 50 km uzaklıkta bulunan tesise, Kayseri istikametine giderken Tekir beldesini geçtikten hemen sonra karşınıza çıkan viyadüğü geçmeden sağa ayrılan yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Kayseri tarafından gelenler ise viyadüğü geçtikten hemen sonra sağa ayrılan yolla yine tesise ulaşabilirler. Her iki yönden gelenler viyadüğe yaklaşırken hız kesmezler ise ayrılan yolu göremeyip kaçırabilirler.

Değirmenönü Mevkii

Tekir – Onikişubat / Kahramanmaraş

0344 259 2152

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

One thought on “Tekir Alabalık Tesisleri

  • Musa

    Tekir alabalık muhteşem bir yer herkesi bekleriz ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir