Gez-GörListeler

Onikişubat Sentetik Buz Pistleri

Güncelleme: 9 Ağustos 2018

Muhsin Yazıcıoğlu Parkı‘nda bulunan büyükşehir belediyesinin işlettiği sentetik buz pistinden başka; Kahramanmaraş kent merkezinde Onikişubat Belediyesi tarafından işletilen 2 sentetik buz pisti daha bulunmaktadır.

Selçuklu Mahallesi

Pistlerin bir tanesi Selçuklu Mahallesinde, diğeri ise Şehit Abdullah Çavuş Mahallesinde bulunuyor. Tamamen kapalı olan pistler yağışlı havalarda da kullanılabiliyor. Yaklaşık 16×8 m boyutlarına sahip.

Gitmeden Önce Mutlaka Arayın

Bilgilendirme levhalarına göre pistler pazartesi hariç haftanın 6 günü açık. Yaz aylarında 9:00-22:00, kış aylarında ise 09:00-20:00 arasında hizmet veriyor. Rezervasyon gerekmiyor. Yoğunluk varsa sıraya giriyorsunuz. Sizden önce gelenlerin 30 dakikalık seansının bitmesini bekliyorsunuz. Açıkçası bisikletle şehir içi turlar yaptığımda sık sık bu pistlerin yakınından da geçtiğim oluyor. çoğu zaman bu saatlere uyulmadığını gördüm. Bazı pistlerin uzun süre kapalı tutulduğuna şahit oldum. Bazen pist üzerine sürülen sentetik jelin bittiği söylendi, bazen hiçbir açıklama ya da not bırakılmadan kapalı olan tesiste hiçbir yetkili bulamadığım oldu. O nedenle çocuklara buz pisti sözü vermeden önce Onikişubat Belediyesini arayarak pistlerin açık olup olmadığını öğrenmekte fayda var.

Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi

Patenlerin de belediye tarafından ücretsiz tedarik edildiği buz pistlerine uygun kıyafetinizi giyerek gitmeniz yeterli. Çorap giymeyi unutmayın. Kurallar arasında kıyafet konusunda gördüğüm tek şey çorapsız kaymanın yasak olduğu idi. Dizlik, kask gibi koruyucu kıyafetlerle piste çıkmak istiyorsanız, bu malzemeleri kendiniz temin etmelisiniz. Belediye koruyucu kıyafetleri zorunlu tutmuyor ama kullanmak isteyenlere de tedarik etmiyor.

Sadece çocuklar değil yetişkinler de tesisten faydalanabiliyor. Sentetik pistler buzda kayma hissini veriyor mu bilmiyorum. Henüz ben denemedim. Ama kayan çocukların buz üstündelermiş gibi çok eğlendiklerini gördüm.

Onikişubat’ta bulunan skateparklar gibi sentetik buz pistleri de adrenalin tutkunu sporseverler başta olmak üzere her kesime hitap ediyor.

Nasıl Gidilir

Selçuklu Mahallesinde bulunan buz pisti. Kuzey çevre yolu üzerinde yukarı itfaiye kavşağındadır.

Abdullah Çavuş Mahallesindeki pist ise Necip Fazıl Kırakürek İlkokulu önündeki parkın içinde yer alır. Tekerek Yolu ile arasında bir sıra apartman bulunur.

 

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir