Nuh Camii

Güncelleme: 28 Aralık 2018

Kahramanmaraş’ın tarihi merkezinde, kentsel sit alanı içerisinde yer alır. Harim kısmı giriş kapısı üzerindeki kitabeye göre Osmanlı döneminde, Ahmet Efendi tarafından h.1128/m.1715-16 tarihlerinde yaptırılmıştır.

Ahmed Efendi pür maarif sahibü’l hayrat
Tarık’i Hakta bir ali eser kıldı yine.
Sezadır mücella an’a tarih-i sitayişde
Tezyin-i mücella müyesser oldu cinan ona
Sene 1128

Adının Nuh Camii olarak zikredildiği avlu giriş kapısındaki kitabeye göre ise şiddetli bir tufandan önemli ölçüde zarar görmüş ve Eşbahzade Hacı Hüseyin Efendi tarafından h.1324/m.1906-07 yılında ikinci defa imar edilircesine büyük bir onarım geçirmiştir.

Mevc-i tufan-ı fenadan o hamidü’ş şiyemin
Muammir’i sanisi Eşbahzade Hacı Hüseyin Efendi
Feyz-i cudile ebcedi naciyedir Cami-i Nuh
Sene 1324 Hicri

Kurtuluş harbi ve cumhuriyet döneminde cami orijinal özelliğini büyük oranda yitirmiş, betonarme minare yapılmış, cami içten ve dıştan büyük oranda beton ile sıvanmıştır. 2015 yılında baştan aşağı yeniden restore edilerek ibadete açılmıştır.

Kare planlı bağdadi teknikle örtülmüş ahşap tavanlı caminin, harim kısmı simetrik bir görünüm arz eder. Doğu ve batı cephelerde üçer, güney ve kuzey cephelerde ise ikişer tane basık kemerli pencere yer alır.

Caminin geniş avlusunun batı cephesi restore edilmeyi bekleyen tarihi bir konağa bitişiktir. Caminin güneydoğu köşesinde sokağa bakan kısımda bir de çeşme yer almaktadır.

Mihraptaki Akustik Sır

Caminin mihrabında yerden 1.5 m yükseklikte yer alan içinde küp bulunan iki adet oyuk son yapılan onarımlarda sıvanın kazınmasıyla ortaya çıkmıştır. Maraş’ta başka örneği olmayan bu oyukların imamın sesinin
cami içerisinde daha iyi yayılması için tasarlandığı tahmin ediliyor.

Nasıl Gidilir

Birçok tarihi konut ve caminin bulunduğu Kahramanmaraş’ın en eski mahallerinden biri olan Turan mahallesinde yer alan camiye yaya gelmenizi öneririz.

Aracınızla gelmeniz durumunda da, mahalle sakinlerinin yaptığı gibi dar sokaklara aracınızla girmeyip en yakın ana caddeye park etmenizi öneririz. Etraftaki tarihi dokuyu ancak yürüyerek keşfedebilirsiniz. Nuh Camii’ne tarihi  çarşılar bölgesinden, yokuş tırmanmak gibi bir sorununuz yoksa yürüyerek 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Kaynak: Kahramanmaraş Beylik ve Osmanlı Dönemi Dini Yapıları, Kahramanmaraş Belediyesi – 2012

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Ede

Anonim yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir