Nuh Camii

Cümle kapısı

Kahramanmaraş’ın tarihi merkezinde, kentsel sit alanı içerisinde yer alır. Harim kısmı giriş kapısı üzerindeki kitabeye göre Osmanlı döneminde, Ahmet Efendi tarafından h.1128/m.1715-16 tarihlerinde yaptırılmıştır. Camiinin adının Nuh olarak zikredildiği avlu giriş kapısındaki kitabeye göre ise Eşbahzade Hacı Hüseyin Efendi tarafından h.1324/m.1906-07 yılında yenilenircesine büyük bir onarım geçirmiştir. Kurtuluş harbi ve cumhuriyet döneminde cami orijinal özelliğini büyük oranda yitirmiş, betonarme minare yapılmış, cami içten ve dıştan büyük oranda beton ile sıvanmıştır. 2015 yılında 2015 yılında baştan aşağı yeniden restore edilerek ibadete açılmıştır.

Kare planlı bağdadi teknikle örtülmüş ahşap tavanlı caminin, harim kısmı simetrik bir görünüm arz eder. Doğu ve batı cephelerde üçer, güney ve kuzey cephelerde ise ikişer tane basık kemerli pencere yer alır.

Caminin geniş avlusunun batı cephesi restore edilmeyi bekleyen tarihi bir konağa bitişiktir. Caminin güneydoğu köşesinde sokağa bakan kısımda bir de çeşme yer almaktadır.

Kaynak: Kahramanmaraş Beylik ve Osmanlı Dönemi Dini Yapıları, Kahramanmaraş Belediyesi – 2012

Nasıl Gidilir

TavanBirçok tarihi konut ve caminin bulunduğu Kahramanmaraş’ın en eski mahallerinden biri olan Turan mahallesinde yer alan camiye yaya gelmenizi öneririz. Aracınızla gelmeniz durumunda da, mahalle sakinlerinin yaptığı gibi dar sokaklara aracınızla girmeyip en yakın ana caddeye park etmenizi öneririz. Etraftaki tarihi dokuyu ancak yürüyerek keşfedebilirsiniz. Nuh Camii’ne tarihi  çarşılar bölgesinden, yokuş tırmanmak gibi bir sorununuz yoksa yürüyerek 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

 

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Ede

Anonim yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir