Kimdir

Maraş’ın Şehit Pilotları

Güncelleme: 28 Aralık 2020

Küçükken, binlerce metre üstümüzden geçen bir uçağın sesini işitince, elimizi anlımıza siper edip, gözlerimizi olabildiğince kısarak bir dürbün gibi kullanıp, arkasında iz bırakarak süzülen uçağın hızla gözden kaybolmasını seyreder, tüm mahalle çocuklarıyla pilot olma hayalleri kurardık. Uzun süre içimizde büyüttüğümüz bu hayalci çocukları – galiba etrafımızda hiç pilot görmediğimiz, nasıl pilot olunur bilgisine erişemediğimiz için bizim buraların mesleği değil kanısına vararak – ta o zamanlar teker teker öldürmüştük.

Bir uçak geçerken hayal kuran genç yüreklere kılavuz olması hem de anılarının yaşatılması için, Maraş’ta doğup büyümüş veya Maraş’ta şehit olmuş pilotlarımızı bu yazıda bir araya getirmek istedim. Şehadet tarihlerine göre listelediğimiz pilotlarımızın isimlerine tıklayarak hayat öykülerini okuyabilirsiniz.

Pilotların her birinin isminin şehrimizde havaalanı, okul, meydan gibi önemli alanlarda yaşatılması gerektiğini düşünüyorum…

İstikbal Göklerdedir.

Hava Şehitlerimiz

Şehit Pilot Teğmen Ali Aksu – 1943

Şehit Pilot Üsteğmen Eşref Pıtrak – 1948

Şehit Pilot Astsubay Çavuş Mustafa Küçükel – 1948

Şehit Pilot Teğmen Selami Sönmez – 1955

Şehit Pilot Binbaşı Halil Bayazıt – 1958

Şehit Pilot Binbaşı Yusuf Ziya Aydın – 1958

Şehit Pilot Yüzbaşı Aziz Aksüt – 1962

Şehit Pilot Yüzbaşı Ali Osman Ok – 1984

Şehit Pilot Binbaşı Canan Köse – 1984

Şehit Pilot Teğmen Ali Rıza Esendere – 1987

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir