Kimdir

Şehit Pilot Teğmen Ali Aksu

Güncelleme: 18 Kasım 2020

Baba AdıNazmi
Anne AdıGanimet
Doğum Yeri/TarihiMaraş / 1921
Şehadet Yeri/TarihiLondra / 23 Ocak 1943
Son Görev YeriHavacılık Okul Komutanlığı
Sicil numarası1941-B-26
Medeni HaliBekar
Defin YeriBookwood Türk Hava Şehitliği

Ali Aksu 1921 yılında Maraş’ta doğmuştur. İlköğrenimini Sarıkamış’ta, ortaöğrenimini Askeri Orta Okulda, liseyi Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamlamıştır. 1939 yılında girdiği Kara Harp Okulundan 1941 yılında asteğmen olarak mezun olmuştur.

1942 yılında teğmenliğe yükselmiştir.

Hava Okulunda eğitimini sürdürürken staj için gönderildiği İngiltere’de, 23 Ocak 1943 tarihinde kullandığı uçağın, bir başka İngiliz öğrencinin kullandığı uçak ile havada çarpışması sonucu şehit olmuştur. Brrokwood Türk Hava Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Brookwood Şehitleri

Türk Hava Kuvvetlerini, çağdaşlarının seviyesine çıkarmak için İkinci Dünya Savaşı yıllarında, 1941-1945 yıllarında Hava Harp Okulu’ndan mezun olmuş yaklaşık 300 pilot subay, İngiltere’ye eğitime gönderilmişti.

Dönemin paşalarından olan Tümgeneral Cevat Tuna’nın eşi tarafından yayınlanmış hatıralarında, İngiltere’ye pilotluk tahsili için giden Türk pilotlarını şu ifadelerde aktarmıştı:

İkinci Dünya Savaşı devam ederken 1941-1945 arasında 1941 yılının A ve B dönemi mezunları, 1942 mezunlarının tamamı ve 1943 yılı mezunlarının yarısı İngiltere’ye iki yıl süren uçuş eğitimi için gönderildi. Eğitimleri tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri döndüler. 1943 mezunu hava subaylarının diğer yarısı ise uçuş eğitimlerini Amerika’da yaptılar.

Refah Şilebi Faciası

1941 yılında ilk gönderilen grup 20 Hava subayından oluşmaktaydı. Bu 20 kişilik grup İskenderun’dan bindirildiği Refah Şilebi ile Mısır’ın İskenderiye limanına nakledilmesi oradan da İngiltere’ye götürülmesi planlanmıştı. Ancak limandan hareketinden 5 saat sonra, Refah Şilebi torpillenmiş, içinde bulanan kafilede 16 hava subayı ile birlikte toplam 167 Türk personeli şehit olmuştur. Tarihe “Refah Şilebi Faciası” olarak geçen bu olayın faili bulunamamıştır.

Yaşanan bu vahim hadise, Hava Kuvvetleri’nin kararlılığını kırmamış, 17 Mayıs 1942’de gönderilen ilk grup 38. Eğitim Dönemine katılmak üzere İngiltere Cranwell Karargahına ulaşmıştır.

Pilotlar, uçuş eğitimlerine ilk olarak Miles Magister adında İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin üretimi olan eğitim uçağı ile başlamışlar ve gelişim göstermişlerdir. Sonradan Hurricane ve Spitfire avcı uçakları ile görevlerini ifa etmişlerdir. Havacılık endüstrisinin gelişim yıllarında olduğu için, bu tip uçaklarda uçuş kazaları sıkça görülmekte ve eğitim alan havacılar için ölümcül sonuçlarla karşılaşılmaktaydı.

Brookwood türk Hava Şehitliği'nde yatan Şehit Pilot Teğmen Ali Aksu
Brookwood Türk Hava Şehitliği’nde bir Maraşlı

İşte bu dönemde şehit olmuş tamamı Hava Okulu 1941-1942 dönemi mezunlarından14 pilotumuz savaş yıllarının şartları nedeniyle Londra’nın 48 km uzağında bulunan Brookwood İngiliz Askeri Mezarlığı içerisinde oluşturulan Brookwood Türk Hava Şehitliği’ne defnedilmiştir. 1836’da İngiltere’de görevli iken vefat eden Teğmen Arif Bey’in naaşı da şehitlik oluşturulunca ilk defin yeri olan Woolvich mezarlığından Brookwood Hava Şehitliği’ne nakledilmiş olup, bugün Brookwood’da 15 şehidimiz yatmaktadır.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir