Bisiklet RotalarıPazarcıkTürkoğlu

Maksutuşağı Demirciler Bisiklet Turu

Güncelleme: 8 Haziran 2017

Tur İstatistikleri
Harita
Rota

Tarih                    : 19.09.2015

Bisiklet                : Dağ Bisikleti

Toplam Yol         : 80,33 km

Ortalama Hız     : 21,1 km/s

Sürüş Süresi       : 3 saat 48 dakika

Toplam Süre      : 6 saat 13 dakika (beklemeler dahil)

En Düşük İrtifa : 453 m

En Yüksek İrtifa: 707 m

Yükseklik Artışı : 664 m


Rota
Salatalık tarlası
Salatalık tarlası

Madalya Kavşağı – Gaziantep Yolu – Güzelyurt – Çınarlı – Maksutuşağı  – Halkaçayırı – Abbaslar -Demirciler – Köprüağzı – Özbek – Göllühöyük – Türkoğlu – Adana Yolu – Madalya Kavşağı

80,33 km’lik rota, ortalama %1,6 eğime sahip. Maksimum eğim %10. Yolların tamamı asfalt. Yol kalitesi ve eğim her türlü bisiklet sporcusu için kolay sayılabilecek düzeyde. Rotanın zor yanı uzunluğu. Bir diğer zor tarafı ise Köprüağzı ve Türkoğlu arasındaki bölünmemiş yoldaki kamyon trafiği. Birkaç gün öncesinden sosyal medyada bazı gruplarda duyurmama rağmen olumlu cevap alamadım ve yola tek başıma çıktım.

Bir buçuk aylık bisiklet serüvenimde kendi mesafe rekorum olan bu yola tek başına çıkmanın yanında başka riskler de aldım. Tamir seti veya yedek lastiksiz ve susuz yola koyuldum. Neredeyse 5 km’de bir bulunan köyler nedeniyle su sorunu yaşamadım. Güzergâhta sıklıkla çeşme ve camilere denk geliyorsunuz. Lastiğin patlaması beni en çok korkutan şeydi. Bisikletimi aldığım ilk 2 haftada 3 kez lastik patlatmıştım. Bu yolda lastiğim de performansını yükseltti ve bana sorun yaşatmadı. Yine en büyük korkularımdan biri olan bisikleti sevmeyen köpeklerle de karşılaşmadım bu turda. Önüme çıkan birkaç köpek anlamsızca süzdüler beni o kadar. Ben yine de bu yola tek başına ve lastik tamir kiti olmadan çıkmamanızı öneririm.

Tarlaların Arasında

Rotada birçok kırsal mahalle yer alıyor. Mevsimine göre doğanın farklı renklerini seyredebilir, ekim ve hasat zamanı tarım işçileri ile sohbet edebilir, taze meyve sebze ikramlarıyla karşılaşabilirsiniz. Benim payıma bu turda Maksutuşağı köyünde bir adet salatalık düştü.

Doğal Ortamda Yüzme Keyfi
Demirciler
Demirciler

Rasgele çizdiğim rotada Demirciler Mahallesi içerisinde yolun kenarında karşıma devasa bir su kaynağı çıktı. Birkaç gencin yüzdüğünün gördüğüm bu havuzu andıran su kaynağını daha önce duymamıştım. Gençlerin söylediğine göre çevre mahalleler ve kasabalarda baya popüler bir yermiş. Özellikle gurbetçilerin geldiği yaz aylarında, erken saatlerden itibaren burası yüzmeye isteyenlerle dolup taşarmış. Suyu Elbistan Pınarbaşı’na çok benziyor. Etrafı yeşil sazlar ve otlarla çevrili genişçe bir alandan doğan kaynağın tabanı pırıl pırıl çakıllarla kaplı. İçerisinde sarı balık denilen balıklardan bolca var. Suyun sıcaklığı ilimizdeki diğer su kaynaklarına göre ılık sayılabilecek düzeyde 16-17 °C civarında. Elbistan’da Ceyhan’ın 12-13 °C sıcaklığa sahip kaynağında yüzmeye alışık olduğumdan burası bana sıcak bile geldi. Yarım saat sudan çıkmadan yüzdüm. Ben ordayken araçla birkaç kişi daha yüzmeye geldi.

Köprüağzı Tren İstasyonu
Köprüağzı tren istasyonu
Köprüağzı tren istasyonu

Kahramanmaraş’ın en aktif tren istasyonlarından biri olan Köprüağzı, bu rota üzerinde yer alıyor. İl merkezindeki ayda bir yük treni gelen, yolcu trenlerinin hiç uğramadığı tren istasyonunun aksine Köprüağzı çok aktif bir istasyon. Yolcu ve yük trenleri her gün uğrar. Aslında bisikletler için söylenmesi gerektiğini düşündüğüm demir at benzetmesinin trenler için söylendiğinden olsa gerek, trenlere de merakım var diyorsanız, rota üzerindeki bu istasyonda da mola verebilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir