Bisiklet Rotaları

Bisikletle 2 saatte Devr-i Maraş

Güncelleme: 28 Nisan 2017

kuzeyguney1Tarih          : 03.10.2015
Bisiklet Seçimi: Dağ Bisikleti
Mesafe         : 31,3 km
Sürüş Süresi   : 1 saat 47 dakika
Toplam Süre    : 3 saat 34 dakika
Ortalama Hız   : 17,5 km/s
Düşük İrtifa   : 458 m
Yüksek İrtifa  : 801 m
Toplam Yükseliş: 646 m
Abdulhamithan Camii
Abdulhamithan Camii

Kahramanmaraş merkezde kentten çok uzaklaşmadan bisikletle orta mesafeli tur yapmak isteyenler için çevreyollarını dolaşmak iyi bir seçenek gibi duruyor. Parkurdaki yolların büyük bölümünün bitüm asfalt olması nedeniyle yol ve dağ bisikletleri için uygundur. Tur için en ideal zaman Pazar günü öğleden önce erken saatlerdir. Diğer gün ve zamanlarda işe ve bölgedeki mesire alanlarında pikniğe gidenler nedeniyle yollar kalabalık olacaktır. Pazar günü erken saatlerde çıktığım turda gördüğüm tek trafik, kuzey çevre yolundaki direksiyon sınavlarına giren sürücü daylarının oluşturduğu kontrollü trafikti.

Parkura madalya kavşağından başladım. Gaziantep Yolu (Doğu Çevre Yolu), Lütfü Köker Bulvarı, Pınarbaşı, Kuzey Çevre Yolu(Alaattin Kısakürek ve Şeyh Edebali bulvarları), Hanefi Mahçiçek Bulvarı, Kayseri Yolu(Batı Çevre Yolu), Tekerek Yolu, Ağcalı Yokuşu(Adil Erdem Beyazıt Cd) ve tekrar Kayseri Yolu’nu kullanarak başladığım noktaya döndüm. İstediğiniz yerden parkura başlayabilir, güzergâhta değişiklikler yapabilir, parkuru tersten takip edebilirsiniz.

Terkedilmiş konaklar

Eski Mahalleler Arasında

Parkurda tarihi Maraş evleri, 7 Güzel Adam Dizisi’nin çekildiği konak, Arslanbey Mesire Alanı, açık hava spor kompleksini andıran Muhsin Yazıcıoğlu Parkı, şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz tepeler, iki farklı skatepark meraklılarını bekliyor.

Parkurun en zorlu yanı Gaziantep yolu ile Kuzey çevre yoluna arasındaki 40 dakikamı alan 6 km’lik tırmanış olmuştur. Tek molayla acele etmeden çıktığım bu yokuşta antrenmanlı değilseniz zorlanabilirsiniz. Tabi her çıkışın bir inişi olacak. Kuzey çevre yolu Kadın doğum Hastanesi kavşağından sonra neredeyse hiç pedal çevirmeden bisikletiniz sizi Kayseri yoluna kadar götürüyor. Pedallara hafif dokunuşlarla 50 km’lik hıza rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Kişisel hız rekorumu da bu parkurda 69,3 km ile Ağcalı’dan inerken kırmış oldum.


Siz de Kahramanmaraş’ta bisiklet kullanmak istiyorsunuz ama kafanızda cevaplarını bulamadığınız sorular varsa, Kahramanmaraş Bisiklet Rehberi yazımız yardımcı olabilir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

One thought on “Bisikletle 2 saatte Devr-i Maraş

  • Ahmet Akkök

    Detaylı ve güzel yazı olmuş elinize sağlık. Bisikleti toplayayım bu turu ben de yapayım.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir