Tarih

Kahramanmaraş Eski Belediye Binası

Güncelleme: 9 Ağustos 2018

İki katlı kesme taştan toprak damlı bu yapı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Maraş Belediye Binası olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiştir.

Ulu Camii’nin kuzeyinde dere üstünde yer alırdı. İlk yıllarına ait fotoğraflarında Boğazkesen’de birleşen Akdere ve Kanlıdere’nin  aktığı altındaki büyük kemerli boşluk göze çarpmaktadır.

Zamanla taşkın gibi sorunlar ortaya çıkınca dere ıslah edilip tamamen kapatılmış. Trafik arttıkça etrafına yollar inşa edilmiş. “Maraş Belediyesi gibi orta yerde durma!” deyimi hala şehirde kullanılır.

Ulu Camii, Kale, Taş Medrese ile birlikte tarihi  kent merkezinin kalbinde yer alan bina zaman içinde farklı kurumlara ev sahipliği yaptı. Cumhuriyet döneminin en önemli eserlerinden olan bu bina yol yapım çalışmaları için 1979’da yıkılmadan önce son olarak meslek yüksek okulu olarak hizmet vermekteydi.

Yol için yıkılan bu görkemli yapının bulunduğu alan onlarca plan değişikliği ve tadilattan sonra bugün Ulu Cami, Kale ve Taş Medrese arasında kalan trafiğe kapalı kent meydanına ev sahipliği yapıyor.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir