Bisikletle Ceyhan’ın İki Yakası

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Rota: Kahramanmaraş – Kazmabağları – Sarıçukur – Menzelet Barajı – Bulutoğlu – Gökçemağara – Kahramanmaraş

Ceyhan'ın iki yakasıTarih          : 22.05.2016
Bisiklet Seçimi: Dağ Bisikleti
Mesafe         : 46 km
Sürüş Süresi   : 2 saat 45 dakika
Toplam Süre    : 4 saat 38 dakika
Ortalama Hız   : 16,8 km/s
Düşük İrtifa   : 427 m
Yüksek İrtifa  : 930 m
Toplam Yükseliş: 980 m

 

Menzelet Barajı turunun ardından karar vermiştim Ceyhan’ın iki yakasını bisikletle dolaşmaya. Mayıs ayının sonunda Menzelet barajının kapağının üstünden bisikletimle geçerek Ceyhan nehrinin diğer yakasından eve dönmek üzere yola koyuldum.

Kazmabağları tırmanışıÜngüt hayvanat bahçesi kavşağından Kazma bağlarına doğru zorlu ama keyifli bir tırmanışla başladım sürüşüme. Ormanın içinden zikzaklar çizerek yükselen asfalt yolu takip ediyordum. Dönerek yükselirken bir sağımda bir solumda kalan şehrin yeni mahallelerindeki apartmanlar, birbirinin omzunun üstünden sokak kavgasını izlemeye çalışan kalabalığı andırıyordu. Ayrık otu gibi türeyen bu binalar güneşi görmek için her geçen gün daha da yükseliyorlardı.

Susuz Zorlu Yokuşlar

Her zamanki gibi yanıma su almamıştım. Daha önce hiç gelmediğim bu bölgenin su yönünden zayıf olduğu duymuştum ama en azından yol üstünde birkaç çeşme bulacağımı düşünüyordum.  Yanılmışım. Üngüt’ten Sarıçukur’a kadar 16 km boyunca birkaç tane kurumuş çeşme dışında su kaynağı ya da bakkal karşıma çıkmadı. Neyse ki bağ zamanı gelmişti ve insanlar hafta sonunu bağ evlerinde geçiriyordu. Kapıyı çalıp birkaç aileden su isteyerek bu sorunu çözdüm.

Kılavuzlu Barajı
Kılavuzlu Barajı

Kazma Bağlarının suyu yok ama çok güzel baraj manzarası var. Derin bir vadide derinlemesine uzanan Kılavuzlu Barajı, Norveç’in fiyortlarını andırıyor buradan bakınca.

Kazma bağlarından sonra eğim biraz düşüyor ve nispeten düz sayılabilecek bir yolda pedallamaya devam ediyorum. Birkaç sırtı ve küçük tepeyi aştıktan sonra Menzelet Barajı’nın devasa gövdesi ve arkasında biriktirdiği turkuaz rengi suları görünmeye başlıyor. Sarıçukur’a ulaşınca yol üstünde bakkal bulamıyorum. Bisikletimi köyün içine doğru sürünce hemen etrafımı çocuklar sarıyor, onlardan bakkalın yerini öğreniyorum. 2 tane soda içiyorum. Bakkaldan haritadaki Menzelet Baraj kapağına inen yolun durumunu öğrenip ayrılıyorum.

Menzelet Barajı
Menzelet Barajı

Sarıçukur’da mezarlığı geçer geçmez sola ayrılan toprak yol beni doğrudan Menzelet Baraj kapağına götürüyor. Yaklaşık 3 km uzunluğundaki bu toprak yol ortalama %10 eğime sahip ve tamamen iniş. Zemin çok düzgün değil, taş ve kaya parçaları var her yerde. O nedenle inmeden önce frenleri kontrol ediyor ve kilitli olan amortisörü açıyorum.

DSİ’in işlettiği barajda güvenlikçiden fotoğraf çekmemek ve kapak üstünde beklememek kaydıyla geçiş izni alıyorum. Geçmeden önce güvenlik kulübesinden su içiyor ve yanındaki ağaçtan bir avuç erik topluyorum.

Kapağın karşısına geçebildim
Kapağın karşısına geçebildim

İlk defa bisikletimle bir barajın gövdesinden geçiyorum. Karşı kıyıya geçtikten sonra bol bol fotoğraf çekiyorum. Menzelet mesire alanı ve Baraj kapağı arasında 2 km boyunca yol kenarındaki her ağacın her kayanın gölgesinde piknikçiler var.

Saat çoktan 17:00’yi geçmişti. Yolun bundan sonraki kısmını bahar ayında yaptığım Menzelet Barajı turunda pedallamıştım. Bir önceki hafta Çukurhisar dönüşünde piknikçi trafiğinde geçirdiğim kazayı da göz önünde bulundurarak daha az fotoğraf çekerek ve vakit kaybetmeden bu sürüşümü sorunsuz bir şekilde tamamladım.


Baraj Kapağından Geçmek Artık Zor

23 Ekim 2016’da Kahramanmaraş Bisikletliler Derneği’nden beş kişiyle aynı rotayı takip ederek yola çıktık. Malesef özelleştirilme kapsamına alındığı için artan güvenlik önlemleri nedeniyle baraj kapağından geçiş izni alamadık. İşte hüsranla biten o sürüşümüz ve geri dönüşte saptığımız bilinmeyen yollarda yaşadığımız macera.


Siz de Kahramanmaraş’ta bisiklet kullanmak istiyorsunuz ama kafanızda cevaplarını bulamadığınız sorular varsa, belki bu yazı yardımcı olabilir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir