Kültür-Sanat

Bir Harita: 1878 Tarihli Maraş Fiziki Haritası

Güncelleme: 2 Mart 2021

Evrensel Coğrafya: Dünya ve Sakinleri başlığıyla 1878 yılında Londra’da yayınlanan kitapta yer alıyor bu harita. 1/450.000 ölçekli harita gravür tekniğiyle basılmış. Maraş ve Elbistan arasında kalan coğrafi karakterlerin gösterildiği haritada, yükseltiler izohipsler yerine kabartma hissi uyandıran taramalarla belirtilmiş.

Maraş, Elbistan ve Zeytun büyük yerleşimler olarak işaretlenmiş. Maraş’tan Elbistan’a o dönemler Berit sırtlarından uzanan yol güzergahında bulunan bugün Göksun’a bağlı olan Ericek ve Tombak köyleri ile Kısık Vadisi üzerinden ulaşan bugün Ekinözü’ne bağlı Alışar köyleri de gösterilmiş. Tanır olarak işaretlenen köy ise günümüzde Onikişubat ilçesine bağlı olan Şahinkayası’dır.

Ahır ve Berit dağlarının kusursuz işlendiği haritada Zeytun’un doğusunda uzanan Beydağı ve Alişar’ın güneyinde uzanan Alişar Dağı da kendine yer bulmuş.

Ceyhan’ın muhtemelen Ceyhun telaffuzu ile yazıldığı haritada, yazı ile belirtilmemiş olsa da Hurman, Göksun, Tekir, Fırnız, Zeytun ve Erkenez çayları da kusursuz bir şekilde çizilmiş.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir