Tarih

Alaüddevle Camii: Antep’te Bir Dulkadiroğlu Eseri

Güncelleme: 10 Ağustos 2019

Alaüddevle Camii ya da Ali Dola Camii

Gaziantep’in tarihi kent merkezinde yer alan en görkemli camilerden bir tanesinde Maraş izleri yer alıyor. Gaziantep’e yolu düşen her  Maraşlı’nın mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ata mirası. Alaüddevle Camii ya da Antep ağzıyla Ali Dola Camii’nin Dulkadiroğulları’nın son hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından 15. yy sonları ya da 16. yy başlarında yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Eski Saray Caddesinde yer alan caminin sadece minaresi günümüze özgün olarak ulaşmıştır.  Harim kısmı 20. yy başında,halk tarafından yeniden yaptırılmıştır. Tanzimat sonrası Osmanlı Mimarlığı özelliklerinde sonradan inşa edilen Alaüddevle Camii harim kısmı, Ermeni mimar Ermenak tarafından tasarlanmış ve Gaziantep’te başka önemli yapıları da gerçekleştirmiş olan Kirkor Usta tarafından inşa edilmiştir.

Alaüddevle Camii
Savaş sonrası Alaüddevle Camii

Hristiyan sanatında görülen kemer içindeki küçük sütunlu pencere ve üzerinde yuvarlak bir pencereden oluşan sistem burada da uygulanmıştır. Mihrabın üçgen bir alınlık içine alınması yine kiliselerden alınma bir özelliktir. Ayrıca yan duvar pencerelerinin etraf silmelerinin büyük ebatta yapılmaları ve içerideki mihrap süslemeleri ise barok özellikleri ihtiva eder.

Ulaşım

Tarihi çarşılar, meşhur restoranlar ve kale gibi cazibe merkezlerinin arasında bulunan camide otopark sorunu yaşayabilirsiniz. Aracınızı bulduğunuz ilk otoparka bırakmanızı öneririm.

Kaynak: Kültür Portalı

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir