Gazete YapraklarıTarihTürkoğlu

8 Ocak 1937 – Cumhuriyet – Pansiyonlu Köy Mektebi Haberi

Güncelleme: 11 Kasım 2020

8 Ocak 1937 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nin dördüncü sayfasında verilen köy mektepleri ile ilgili haber metnini sizlerle paylaşıyorum. Haberde o dönemler Maraş’a bağlı bir köy konumunda olan Eloğlu’nda (günümüzde Türkoğlu ilçesi) Valinin ziyareti sonrasında halkın el birliğiyle pansiyonlu bir mektep inşasına başladığı bildirilmekte ve bu çalışmaların ilk adımı olarak yapıda kullanılacak taşların kağnıyla çalışma alanına taşınmasını gösteren bir de fotoğraf yer almaktadır. Haberin metin halinin daha rahat okunması için yazım ve noktalamayı günümüzde kabul gören kurallara göre uyarladım. Varsa unutulmaya yüz tutmuş eski kelimelere parantez içinde yatık karakterlerle açıklamalar ekledim.


Maraş’ta Pansiyonlu Köy Mektepleri Yapılıyor

8 Ocak 1937 tarihli Cumhuriyet Gazetesi  Eloğlu Pansiyonlu Köy Mektebi haberi
Köylüler, yapılan mektebin malzemesini kendi vasıtaları ile taşıyorlar

Maraş (Hususi) – Köy çocuklarının içtimai göreneklerini de artırmak suretiyle okutmak için köylerimizde pansiyonlu mektepler yapılmasına karar verilmiş bulunulmaktadır.

İlk olarak Eloğlu köyünün vaziyeti nazarı itibara alınarak işe buradan başlanmıştır. Eloğlu, Fevzipaşa – Malatya demiryolu üzerinde Maraş’ın birinci sınıf istasyonu mesabesindedir. Valimiz bizzat bu köye giderek halk mümessillerini ve muhtarları toplamış ve kendileriyle bir görüşme yaparak mektep yapılması lüzumundan bahsetmiştir.

Köylüler bu konuşmanın hemen ertesi günü iş başına geçerek mektebe lazım olan taşı yapı yerine taşımaya başlamışlardır.

Çocuğunu okutup cahil bırakmamak azmi bu taraflarda umumidir. Bu sebepten kurulmasına karar verilen mekteplerin pek kısa zamanlarda faaliyete geçebileceğinden şüphe edilmemektedir.


8 Ocak 1937 tarihli Cumhuriyet Gazetesi Eloğlu Pansiyonlu Köy Mektebi haberi
Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir