27 Mayıs 1936 – Tan – Maraş’ta Su Şebekesi Haberi

Güncelleme: 12 Temmuz 2021

27 Mayıs 1936 tarihinde Tan Gazetesi beşinci sayfasında verilen Maraş’ın bayındırlık işleriyle ilgili haber metnini sizlerle paylaşıyorum. Haberde şehir içindeki su şebekesi, kara ve demiryollarındaki inşa faaliyetleri hakkında kısa bilgiler verilmektedir. Haberde, kaidesinde “28 İkinci Teşrin 1919’da Türk Maraş, silah gücü ile inen bayrağını iman gücü ile yeniden dalgalandırdı. 1936” yazan, o yıl dikilen ama günümüze ulaşmayan kaledeki bayrak tutan bozkurt heykelinin de bir fotoğrafı kullanılmış. Haberin metin halinin daha rahat okunması için yazım ve noktalamayı günümüzde kabul gören kurallara göre uyarladım. Eski kelimelere parantez içinde yatık karakterlerle açıklamalar ekledim.


27 Mayıs 1936, Eski Gazete, Tan, Maraş Kurtuluş Anıtı, Kurt Heykeli, Su Şebekesi

Maraş’ta şehir suyu için tesisat yapılacak

Maraş Kalesi'nde Atatürk döneminde  1936 yılında yaptırılan ama günümüze ulaşmayan bayrak tutan kurt heykeli
Maraş kalesine dikilen Zafer âbidesi

Maraş (Tan) – Maraş ili genel kurultayı, işlerini bitirmiş, ile ait birçok mühim kararlar vermiştir. İl bütçesi üç yüz on sekiz bin lira üzerinden gelirle masraf denkleştirerek tanzim edilmiştir. Bu sene Atatürk heykeli yapılacaktır. Şimdiden etütlere başlanmıştır.

Uray (belediye) şar (şehir) suyunu demir borulara alarak fenni tesisat yapmaya karar vermiştir. Projelerin hazırlığı ile uğraşılmaktadır.

Bayındırlık Bakanlığı, Maraş ile ilin biricik istasyonu olan Eloğlu arasındaki Aksu nehri üzerine yüz metre uzunluğunda bir beton köprü inşasına karar vermiştir.

Maraş – Göksun, Göksun – Elbistan ve Elbistan – Kapıdere yollarının yapılması işi de ilerlemektedir. Vali Adli Bayman, inşaat mahalline giderek kontrol etmiştir. Göksun ile Elbistan arasında ve Elbistan’la Kapıdere arasındaki ahşap köprüler tamir edildiği gibi Göksun’la Maraş arasında da Bayındırlık Bakanlığı’nca beş muazzam beton köprünün yapılması kararlaşmış bulunmaktadır.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir