Teleme: Bir Çoban Aşı

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Pazarcık/Sadakalar

Açık havada yenilen yiyeceklerin her türlüsü ayrı bir tat verir insana. Dağda, kırda, ormanda yenilen kuru ekmek bile damaklarda unutulmaz tat bırakır. Bu yüzdendir belki de çobanların yediği her şeyden tat alması, pilavların en güzeline çoban pilavı denmesi.

Bugün Akdeniz ve Ege kıyı şeridi dışında çok fazla bilinmeyen, olgunlaşmamış ham peynir türü ile aynı isme sahip bir çoban yemeğini, telemeyi, tanıtacağız sizlere. Çoban yemeği dedik ama kırsalda hayvancılıkla uğraşan ailelerin sofralarını da süsler bu lezzet.

Yaban incirleri

Keçi sütü ve yabani incirle birlikte yapılan bu lezzet, Pazarcık, Nurhak ve Türkoğlu başka olmak üzere Maraş’ın her yerinde bulunan keçi yetiştiricilerince bilinir. Temmuz ayından sonra yapılması mümkün ama genellikle en güzel aromaya sahip keçi sütünün elde edildiği sonbahar aylarında tüketilir.

Pekmezle bir tatlıya çevirebilirsiniz

Keçi sütü sağılır sağılmaz pişirilmeden ilk sıcaklığı ile bakır bir kaba alınır ve içerisine taze incir dalları kırılarak incir sütü akıtılır.

Tenceredeki keçi sütü incir dalları yardımıyla karıştırılarak hızlı bir şekilde mayalanması sağlanır. Birkaç dakika içerisinde sütün mayalanarak koyulaştığına şahit olacaksınız. Koyu yoğurt kıvamında telemeyi hazırlamak bu kadar basit. Dilerseniz üzerine pekmez, ceviz, fıstık veya kuru üzüm ekleyerek tatlı niyetine de tüketebilirsiniz.

Kıvamı bu şekilde

UHT mi pastörize mi diye şehirli kaygılarına düşmeden sütün en doğal haliyle yapılan, yaylalarımızdaki çobanlara güç veren, dizlerine derman olan telemeyi ölmeden önce yenecekler listenize eklemenizi öneririz. Süt, yoğurt ve peynir arası yoğun bir aromaya sahip telemenin tadını tarif etmek zor tecrübe etmek, denemek lazım.

Ben ilk defa eşimin uzun süre öğretmen olarak görev yaptığı Maraş’ın en güzel köylerinden bir tanesinde, Pazarcık Sadakalar’da, Cuma Abi’nin elinden tattım bu lezzeti.

Yolunuz Kahramanmaraş’a düştüğünde, özellikle günbatımına yakın Pazarcık, Çağlayancerit, Türkoğlu güzergahında iseniz yol kenarında yaylımdan dönen bir keçi sürüsü görmeniz an meselesidir. O vakit mola verip, çobandan size teleme yapmasını isteyebilirsiniz.

Unutmayın “çobanın gönlü olursa tekeden¹ teleme çalar.”

¹Teke: Erkek Keçi

 

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir