Hamurlu Eller: Çardak’ın Kadın Fırıncıları

Güncelleme: 4 Ağustos 2019

Çardak. Göksun – Elbistan eski karayolu üzerinde bulunan bir Çeçen kasabası. Berit Dağı’nın kuzey eteklerinde kurulu bu şirin kasaba eşsiz doğası, kafkas düğünleri ve elma bahçeleri ile meşhur. Kendini diğer kasabalardan ayıran bir başka özelliği daha var ki; yenisine göre daha virajlı ve uzun olmasına rağmen Göksun’dan Elbistan istikametine giden sürücülere direksiyonu Çardak üzerinden geçen eski yola çevirtir.

Çardak
Fırıncı Yazgülü

Kafkasya Lezzetleri

Sayıları dönem dönem değişse de Çardak’ın aynı sokak üstünde sıralanmış 5-6 civarında ekmek fırınının tamamı kadınlar tarafından işletilir. Doğal ekmek, börek, tava, kafkas yemekleri gibi ürünlerin pişirilip satıldığı bu fırınların isimleri de genellikle işleten kişinin ismiyle anılır. Ayşe, Güneş, Berre, Yazgülü gibi. Genellikle çevre ilçelere giden yolcuların büyük rağbet gösterdiği ekmeğiyle meşhurdur bu fırınlar.

Kasabanın Elbistan tarafından girişinde bulunan çeşmenin karşısında ilk kez kendisinde duyduğum bir isme sahip Yazgülü’nün işlettiği fırın benim uğrak noktam. Hem görüntü almama müsade etmesi hem de kültürlerine ilişkin verdiği doyurucu bilgiler Yazgülü’nü diğerlerinden ayırıyor. Yazgülü’nde ekmek dışında börek ve Hoo Dodduruk denilen yumurtalı ekmek yedim bugüne kadar. Deneyimlediğim yeni tadları da buraya ekleyeceğim ileriki dönemlerde.

Çardak
Çeçenistan Lezzeti: Hoo Dodduruk

Eğer bir gün yolunuz Göksun’dan Afşin ve Elbistan istikametine düşerse Kafkas esintileri ile yoğrulmuş bu lezzetleri tatmak için eski yolu kullanmanızı tavsiye ederim. Belki lezzeti yakaladığımız o vakit anlayacağız erkeklerin ellerini hamura sokmalarının ne kadar anlamsız olduğunu.

Fiyatını da belirtelim. 2018 Ağustos ayında 500 gr’lık ekmeği 1 TL’den aldım.

Ulaşım

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir