Gurbet Kuşları – 1964

Son Güncelleme:

İşlerin iyi gitmediği Maraş’taki tamirci dükkânlarını ve bahçelerini satarak taşı toprağı altın denilen İstanbul’a zengin olma hayaliyle göç eden Bakırcıoğlu ailesinin hikayesi. Filmde Maraş’a ilişkin hiçbir görüntü göremeyiz ancak ismini sık sık duyarız. Her fırsatta aile bireyleri Maraş’tan ve Maraşlı olduklarından bahsederler.

1964 tarihli Gurbet Kuşları film afişi

İlklerin Filmi

Köyden kente göç olgusunun anlatıldığı ilk yerli sinema filmi Gurbet Kuşları. Aynı zamanda Altın Portakal en iyi film ödülünün de ilk sahibidir. Film, Tanju Gürsu, Filiz Akın gibi dönemin önemli isimlerini bir araya getirmiştir. Babasının İstanbul’da açtığı oto tamirhanesinde çalışan Selim rolüyle Cüneyt Arkın’ı da sinema tarihimize kazandırmıştır.

Filmde Bakırcıoğlu ailesi ile birlikte kızları İstanbul’a kaçan soyadları Örengil olan ikinci bir Maraşlı aileden de bahsediliyor. Çalışma imkânlarının az olduğu küçük bir Anadolu şehri olan Maraş’tan, her yeri fabrikalarla dolu İstanbul’a göç eden bu iki ailenin soyisimleri hayli dikkatimi çekti.  Kendilerine soyisimler konusunda muhtemelen ilham veren Maraş’ın o dönemki geleneksel el sanatlarından bakırcılık ve örmeciliğin; filmden çok değil 30 yıl sonra şehrin en önemli iki sanayi kolu olan, onbinlerce insanın çalışacağı dev fabrikalara sahip Tekstil ve Metal Mutfak Eşyaları sektörüne dönüşeceğini ve bu fabrikalarda çalışmak için Maraş’a göç edenlerin olacağını senaristler o zamandan tahmin etmiş midir acaba?

Maraş’ta çekilen diğer filmler için bu yazımıza bakabilirsiniz. Filmi, yayın hakkı sahibinin aşağıdaki bağlantısından ücretsiz izleyebilirsiniz.


Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir