ElbistanLezzet Durakları

Elbistan’da Bir Hatay Durağı: Oba Künefe

Güncelleme: 5 Ocak 2018

Elbistan’da lezzet keşfine devam ederken Mehmet Usta’nın mekanına konuk oluyoruz. Ustamız hikayesi ve künefesi ile birlikte Maraş Avucumda ’ya konuk olsun.

Mehmet Usta’nın Hataylı olan eşiyle tanışmasıyla başlıyor bütün hikaye. Künefenin anavatanında lezzetin püflerini, sırlarını ve en ince ayrıntılarını bilen yengemiz ile Mehmet Usta önceleri evlerine gelen misafirlerine farklı bir damak tadı bırakmak için yapıyorlar künefeyi. Dostlar ve akrabalar geleneksel usulle yapılan bu künefeyi tatmak için daha sık ziyaret etmeye başlıyor zamanla. Lezzete gelen övgüler o güne kadar ticarette umduğu başarıları elde edemeyen Mehmet Usta’yı teşvik ediyor. Mehmet Usta bu lezzeti herkesle buluşturmaya ve ticarete dökmeye karar veriyor.

Seyyar Bir Tezgahla Başladı

2013’te Kahramanmaraş’ın sağlık turizmi merkezi olan Ilıca’da kendi tasarımı olan seyyar künefe tezgahı ile işe başlamış Mehmet Ustamız. Evde eşi, Ilıca sokaklarında kendisi ailece emek vermişler bu işe. Umdukları ilgiyi bulduktan sonra dükkan açmak için Elbistan’a geri dönmüşler.

Mehmet Usta 2014’te Ceyhan Nehri kıyısında iki tarafı caddeye bakan 15-20 m²’lik bir köşebaşında, Ceyhan ve Şardağı’nın panoramik manzarasını sunan, küçük masaları ve iskemleleriyle samimi, duvarlarında eski takvim yapraklarından kendisinin çerçeveleyerek yaptığı hat tablolar asılmış şirin dükkana Oba Künefe’yi taşımış. Baba mesleğiymiş marangozluk. Ocaktan aldığı sıcak künefe tabaklarını yine kendi tasarlayıp işlediği ahşap nihaleler üzerinde servis yapıyor. Dükkana sizi bağlayansa geleneksel usulle yapıldığı her halinden belli olan o meşhur tatlı.

Mekanla birlikte tatlının lezzeti için düşünülenler de etki bıraktı bizde. Mehmet Usta, Ilıca’da künefe satışına başlamadan önce Hatay’da peynir için bir hafta araştırma yapmış. İşin en önemli sırrının peynirde olduğunu belirtiyor, lezzetin standart bir şekilde, değişmeden müşteriye ulaştırılması için en güvenilir peynir tedarikçileri ile anlaştım ve sonrasında işe başladım diyor. Diğer malzemelerin de titizlikle seçildiğini anlayabileceğiniz bir tat bırakıyor künefe damağınızda. Porsiyonları tatmin edici, 2017 itibariyle 6 TL’lik fiyatı ise cep yakmayan cinsten. Tanınmayı, sevilmeyi ve alışılmayı kolaylaştıran ince ayrıntılar olarak yorumluyoruz bunları.

Sadece Künefe

Lezzeti her geçen duyulmuş Mehmet Usta’nın. Elbistan ve çevresinde yaşayan Hataylılar ve diğer künefe sevenlerden oluşan sabit bir müşteri grubu şimdiden oluşmuş. Pişmeye hazır künefeleri Maraş’ın en çok ziyaret edilen mesire alanlarından olan Fırnız Alabalık Tesislerine de toplu olarak Mehmet Usta göndermekteymiş. Şimdilik künefe dışında dondurma bulabilirsiniz. Özel siparişle burma ve kadayıf da hazırlıyor Mehmet Usta. İleriki dönemlerde Hatay tatlıları ve kadayıf tatlıları üzerine yeni ürünler yapmayı planlıyorum ama hiçbir zaman her türlü tatlının bulunabileceği bir pastaneye dönüşmeyeceğim diyor Mehmet Usta.

Yakın yerlere sıcak servis de yapılabilen bu mütevazi işletmede kredi kartı henüz geçerli değil. Öğleden hemen önce açılan mekan gece yarısına kadar açık. Mehmet Usta’nın hem servislere baktığı hem de ocak başında durduğu Oba Künefe’de yoğun zamanlarda 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Kalabalık grupların gitmeden önce arayıp bilgi vermesinde fayda olacaktır.

Gözlemlerimiz ve misafirperverliğin sonunda gönül rahatlığı ile diyebiliriz ki “Komşu ilden ilhamla Maraş’ta üretilen en güzel künefelerden birini tatmak” için Oba Künefe’ye hoş gelmelisiniz.

Ulaşım

Dulkadiroğlu Cd. Tekke Köprüsü Karşısı, Elbistan

Tel: 0545 830 5959

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Rana

Edebiyat seven Matematik Öğretmeni.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir