Gazete YapraklarıPazarcık

24 Şubat 1936 – Akşam Postası – Selde Zarar Gören Köprü

Güncelleme: 16 Kasım 2020

24 Şubat 1936 tarihli Akşam Postası gazetesinde yer alan “sel sularının yıktığı bir köprüyle” ilgili haberi sizlerle paylaşıyorum. Her ne kadar haber Gaziantep’ten çıkmış olsa da bahsedilen köprü Karabıyıklı‘da dolayısıyla Pazarcık sınırları içerisinde yer alıyor. Akıbetini birkaç yıldır araştırdığım Aksu Köprüsü’ne ait olduğunu düşünüyorum.

Haberin daha rahat okunması için yazım ve noktalamayı günümüzde kabul gören kurallara göre uyarladım. Unutulmaya yüz tutmuş kelimelere parantez içerisinde eğik karakterler açıklamalar ekledim.


Yağmurlar Antep’te de büyük zararlar meydana getirdi.

Gaziantep (Özel aytarımızdan (muhabirimizden)) – Son aylar zarfında adeta hiç durmadan yağmış olan yağmurlar pek büyük zararlar vücuda getirmiştir. Antep-Maraş yolu üzerinde ve Karabıyıklı mevkiindeki büyük köprü sellerin tesiriyle ortadan ayrılmıştır. Münalakatta (taşımacılık) müşkülat çekilmektedir.

Burada Alleben Irmağı da taşmış ve Tabakhane mahallesindeki ev ve dükkanlara büyük zararlar vermiştir.


24 Şubat 1936 tarihli Akşam Postası gazetesinde selde zarar gören Karabıyıklı (Aksu) Köprüsü haberi
24 Şubat 1936 – Akşam Postası
Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir