Kılılı Danişment Köprüsü

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Kılılı mahallesinin kuzeydoğusunda, Adana yoluna sadece 1000 m mesafede, 16. yüzyıldan kalma bir köprü yer almaktadır. Bölgedeki tarımla uğraşanlar dışında pek az kişinin bildiği bu Osmanlı eseri hala sapasağlam ayaktadır.

Kılılı Danişment Köprüsü

Gavur Gölü’nden beslenip Aksu Çayı’na dökülen İmalı Deresi üzerinde kesme taşla yapılmış köprü, sivri kemerli 4 açıklığa sahiptir. Köprünün 71 m uzunluğu, 3 m genişliği, büyük kemerlerdeki 6 m yüksekliği,  bugün kurutulmuş Gavur Gölü nedeniyle cılız bir kanala dönüşmüş olan İmalı Deresi’nin, birkaç yüzyıl önce heybetli bir akarsu olduğunu göstermektedir adeta.  İsmini yanında bulunduğu Danişment Höyük’ten alır. Yörede yaşayanlar Dalyan Köprüsü ismini de kullanırlar. Derenin güney yakasında doğuya kıvrılan köprü Taş Köprü gibi asimetrik bir forma sahiptir. Dümdüz ovada neden düz bir köprü yerine bu şekilde kıvrımlı bir köprü yapıldığını konunun uzmanları anlayabilir galiba.

Yakın zamana kadar trafiğe açık olup bölgedeki çiftçiler tarafından kullanıldığı anlaşılan köprü, çevresine açılan daha geniş köprülerle yalnızlığa terk edilmiş gibi göründü bana.


Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir