Bir Kitap: Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı

Güncelleme: 16 Aralık 2016

gulten1Yazar: Gülten Akın

Yayın Yılı: 1972

Yayınevi: Türk Dil Kurumu Yayınları

54 Sayfa

Arka Kapak’tan

Gülten Akın, Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı’nda Ulusal Kurtuluş Savaşımızın bir bölümüne eğiliyor: Bir kentin direnişini, düşmana karşı koyuşunu ve utkusunun büyük bir coşkuyla dile getiriyor. TRT’nin 1971’de açtığı şiir ödülünü kazanan yapıtlardan biri olan Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı, Türk Kurtuluş Savaşı destanları arasında her zaman anılacaktır.”


gulten3Adamın su gibi akanıdır Maraşlı
Biberde çeltikte pamukta elleri
Sim işler, oyma yapar, edik diker gibidir
Sinsin oynar, halay çeker, diz kırar gibidir

“Türk Şiirinin Annesi” ve “Ana Ozan” unvanlarıyla anılan Gülten Akın’ın Maraş Kurtuluş Mücadelesi’ni destan biçiminde anlattığı kitabı. Sadece Maraşlıların değil şiir sevdalısı herkesin kütüphanesinde yer alması gereken bir eser.

Hukuk fakültesi mezunu olan Gülten Akın, kaymakam olan eşiyle birlikte gittiği Anadolu’nun değişik şehirlerinde 1958 – 1972 yılları arasında öğretmenlik ve avukatlık yaptı. Genç yaşlardan itibaren meydana getirdiği eserlerle kadın şair olmaz anlayışını ortadan kaldıran Gülten Akın’ın eşiyle birlikte görev yaptığı illerden bir tanesi de Maraş’tı.

gulten2Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkarmıştır. Kahramanmaraş’ta görev yaptığı dönemde halkın vatan ve bağımsızlık sevgisini, TBMM henüz Maraş’a Kahramanlık ünvanı vermeden önce yazdığı bu kitapla destanlaştırmıştır.

Gülten Akın’ın bu kitabı dışındaki bazı şiirlerinde de Maraş’tan izler görürüz. Bunlardan bir tanesi de Eshab-ı Kehf’ten imgelerin bulunduğu Mernuş’un Türküsü isimi şiiridir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir