Kemal Beyazıt

Kahramanmaraş’ta doğdu (1930). İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi (1954). Kalp cerrahı Siyami Ersek’in gerçekleştirdiği ilk açık kalp ameliyatına katıldı (1963). Daha sonra İngiltere’ye giderek Leads Üniversitesi’nde bir yıl romatizmal kalp cerrahisi alanında öğrenim gördü. Türkiye’ye dönüşünde Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Bölümü klinik şefliğine atandı (1967). Türkiye’de ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirdi (1968). 1979 yılında başladığı Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi başhekimliği görevini uzun yıllar sürdürdü. Kalp naklinin dışında kardiyovasküler cerrahi alanında birçok yeniliğin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olmuştur. Mesleki alanda pek çok makalesi vardır. Adı Türkoğlu ilçesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesine verilmiştir.

Türkiye’nin ilk kalp naklinin öyküsü
Türkiye’nin ilk kalp naklini yapıyor

3 Aralık 1967 yılında Dr. Christian Bernard tarafından dünyada ilk kez insandan insana kalp nakli yapılmıştır. Bu nakilden kısa bür süre sonra 22 Kasım 1968’de Dr. Kemal Beyazıt ve ekibi Türkiye’deki ilk kalp naklini Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirmişlerdir.

14 yaşındaki fırın işçisi Erdal Yıldırım’ın kalbinin nakledildiği 3 çocuklu 41 yaşındaki Maviş Karakurt, operasyondan sonra 18 saat yaşayabilmiştir.

1968 yılında bütün dünyada birbirini ardına kalp nakli yapılan hastaların çok uzun yaşayamaması nedeniyle Kemal Beyazıt, kalp nakli operasyonlarını sürdürmemiş, açık kalp ameliyatı üzerine yoğunlaşmıştır.

 

Facebook Yorumları

Ede

Anonim yazılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir