Kahramanmaraş Tırıvırı Kebap

Kamyon ve Tır sürücülerinin en lezzetli lokantalarda yemek yediğini hepimiz biliriz. İşbilen gezginler yolculukta genelde en çok kamyonun park ettiği lokantalarda yemek yerler. Peki ya tırın kendisinde yemek yemeyi hayal ettiniz mi? Kahramanmaraşlıları, Üngüt kavşağına park ettiği tırında ağırlayan Tufan Usta’yı sizler için ziyaret ettik.

Ailemle birlikte geldiğim Tırıvırı’da sıcak ve samimi şekilde karşılanıyoruz. Yoldan göründüğü kadar şirin bir ortam var içeride. Sandalye yok, taburelerde oturuyoruz. Methini duyduğumuz ciğerinden sipariş verdikten sonra mekânı gezmeye başlıyorum. Oturduğumuz alanın, beklentilerimin aksine tır dorsesi olmadığını, dorseye bitişik inşa edilen ahşap bir platform olduğunu fark ediyorum. Dorsenin mutfak olarak kullanıldığını garsonlardan öğreniyorum. Tırın dorsesi mutfak yerine müşteriler için ayrılsa mekânın ruhuna daha uygun bir ortam oluşturulabilirmiş. Hatta tırın kafasına kurulacak birkaç kişilik masa ile dileyen müşterilere farklı bir deneyim olanağı sunulabilirmiş. Kaç kişi hayatında bir tıra binmiştir değil mi? Kaç kişi bir tırda yemek yemiştir?

Oturduğumuz bölümün üç cephesi tamamen pencerelerle çevrili olduğu için ferah bir havası var. Her ne kadar yolun karşısında bulunan yapılar görüş açısını daraltsa da; panoramik manzarada Sır Barajını, Düldül Dağını görmeniz mümkün.

Personel bu küçük mekânda, aynı anda kapalı alanda 40 kişiye kadar hizmet verebildiklerini belirtiyor. Yazın dışarıdaki masalarla bu sayı 200’e kadar çıkıyormuş.

Ciğerlerimiz yedikten sonra Tufan Etyemez usta ile tanışıyoruz. Soyadının aksine et yemeyi de yedirmeyi de çok seven Tufan Usta, mesleği Antalya’da öğrendikten sonra memleketine dönüp bu şekilde sıradışı bir restoran kurmak istemiş. Mardin’den getirttiği, modelini ve yaşını bilmediği Man marka tır kafası ile Ankara’dan getirttiği tır dorsesini birleştirerek 8 yıl önce Tırıvırı’yı hizmete açmış. Tufan Usta, OSB, üniversite ve adliye personelinin en önemli müşterileri olduğunu, yoldan geçenlerin de yoğun ilgi gösterdiğini belirtiyor. Bu nedenle kış aylarında gece yarısına kadar, yaz aylarında ise gece 3’e kadar açık olduklarını söylüyor. Her türlü ızgara kebap, ciğer ve kendi imalatları olan sucuğun bulunduğu Tırıvırı’da, Tufan Usta’nın en güvendiği lezzetler yoğurtlu kebap ve beyti imiş. Biz sadece ciğerini tattık beğendik. İki kişi için ödediğimiz 25 TL’lik orta seviye fiyatı da cebimizi yakmadı. Diğer ürünleri tatmayı başka yol maceralarına bıraktık.

Nasıl Gidilir

İlk kez gelecek olanlar, bulunduğu kavşağın karmaşık olması nedeniyle Tırıvırı Dürüm’e ulaşmakta zorluk çekebilirler. Kayseri yolu Üngüt kavşağında bulunan Tırıvırı’ya, şehir dışına çıkarken Kayseri çevre yolu yerine Necmettin Erbakan Bulvarını kullanırsanız daha rahat ulaşırsınız. Kayseri çevre yolunu kullanarak her iki istikamette buraya gelmek isteyenlerin, kavşaktan Necmettin Erbakan Bulvarına sapıp, Ramada Otel önünden u-dönüşü yaprak buraya ulaşmaları mümkün. Bu yazıdan birkaç ay sonra ilkinin 500 metre ilerisinde, 2. şube hizmete girmiştir.


Kayseri Yolu Üngüt Kavşağı Onikişubat/Kahramanmaraş

Tel: 0553 395 7869

Tel: 0344 211 0406

 

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir