Kahramanmaraş Eski Belediye Binası

İki katlı kesme taştan toprak damlı bu yapı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Maraş Belediye Binası olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiştir.

Ulu Camii’nin kuzeyinde dere üstünde yer alırdı. İlk yıllarına ait fotoğraflarında Boğazkesen’de birleşen Akdere ve Kanlıdere’nin  aktığı altındaki büyük kemerli boşluk göze çarpmaktadır.

Zamanla taşkın gibi sorunlar ortaya çıkınca dere ıslah edilip tamamen kapatılmış. Trafik arttıkça etrafına yollar inşa edilmiş. “Maraş Belediyesi gibi orta yerde durma!” deyimi hala şehirde kullanılır.

Ulu Camii, Kale, Taş Medrese gibi tarihi  kent merkezinin kabinde yer alan bina zaman içinde farklı kurumlara ev sahipliği yaptı. Cumhuriyet döneminin en önemli eserlerinden olan bu bina yol yapım çalışmaları için 1979’da yıkılmadan önce son olarak meslek yüksek okulu olarak hizmet vermekteydi.

İşin ilginç yanı bugün binanın bulunduğu yer trafiğe kapalı bir meydan.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir