Hugo Grothe’nin Fotoğraflarında Maraş, Zeytun, Pazarcık, Afşin ve Elbistan

Albert Louis Hugo Grothe (1869 – 1954)

Alman siyasetci, coğrafyacı ve seyyahtır. Altı üniversitede eğitim alan Grothe arkeoloji, antropoloji, jeoloji, fotoğrafçılık konusunda uzmandı. Bankacı olan babasının Bağdat Demiryolu inşaatında çalıştığı dönemde Osmanlı’ya olan ilgisi artmış ve 1896 – 1912 yılları arasında Osmanlı topraklarında birçok kez uzun seyahate çıkmıştır. Seyahatlerini çektiği birbirinden kıymetli fotoğraflarla birlikte kitaplaştırmıştır. Başlıca eserleri şunlardır:

  • 1903 – Auf Türkischer Erde. Reisebilder und Studien (Türk Topraklarında. Seyahat Fotoğrafları ve Çalışmalar)
  • 1911 – Meine Vorderasien Expedition von 1906 und 1907 (1906 – 1907’deki Ön Asya Keşfim)
  • 1913 – Durch Albanien und Montenegro (Arnavutluk ve Karadağ Boyunca)

Bu yazıda yer alan 1906-1907 yıllarını kapsayan seyahatinde çektiği fotoğrafları, “Asya Türkiyesi ve Güney Mezopotamya-İran Sınırındaki Dağlardan Coğrafi Karakter Resimleri: yüzey yapısı, nüfus, yerleşim ve ekonomi hakkında bir sunuş” gibi uzun bir başlıkla yayınladığı kitabından alınmıştır. (Kitabın orijinal ismi: Geographische Charakterbilder aus der asiatischen Tuerkei und dem suedlichen mesopotamisch-iranischen Randgebirge (Puscht-i-kuh) : eine Darstellung der Oberflaechengestalt, Bevoelkerung, Siedlung und Wirtschaft.)

88 bağımsız sayfada 176 fotoğraf içeren “Coğrafi Karakter Resimleri” Grothe’nin görece az bilinen bir eseridir. Güneydoğu Anadolu, Suriye’nin kuzeyi ve Kuzey Irak’tan manzara, yaşam ve tarihi eserlerin yer aldığı fotoğrafların birçoğu çekildikleri bölgenin en eski fotoğrafları arasındadır. Afşin, Elbistan, Maraş ve Zeytun’dan 22 fotoğraf bu kitapta yer almaktadır. Türkçe’ye henüz çevrilmeyen kitabın fotoğraf altı Almanca yazılarını, Avrupa dilleri arasında mükemmele yakın çalışan Google Translate ile İngilizce’ye çevirip oradan da Türkçe’ye aktardım. Telif hakkı birkaç yıl içinde ortadan kalkacak olan eserin seyahat notları bölümünü de bu süreç sonunda çevirip yayınlayacağım.

 

Facebook Yorumları

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Bisiklete binerim. Dağda ovada suda gezerim. Uçmak istiyorum ama tereddütlerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir