Dünya’nın En Ünlü Müzelerinde Maraş Eserleri

Pota Kulpu – British Müzesi¹
Dönem    : Pers İmparatorluğu/Hakamanaiş dönemi (M.Ö 5. yy) 
Edinme   : 1923
Yöre     : Anadolu, Maraş 
Malzeme  : Gümüş
Boyutlar : Y: 18 cm ; G: 5,50 cm ; A: 216 gr
Türü     : Kepçe, kulp 
Kaynak   : İngiliz Arkeolog Sir Charles Leonard Woolley
Galeri   : Pers İmparatorluğu sergi salonu. Şu anda sergilenmemektedir.
Envanter : 126411

Uçlarında dağ keçisi başı motifi bulunan iki adet gümüş pota tutma kepçesi. 1923 yılında Arkeolog Charles Leonard Woolley’den satın alınarak British Müzesi koleksiyonuna dahil edilmiştir.

Dipnotlar

¹Bu yazıyı Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan British Müzesi kayıtlarını kullanarak çevirdim. Maraş hakkında bilgi çoğalsın diye uzun süren araştırmalar ile bu eserleri sizlere sunuyoruz. Beğendiğiniz yazıları paylaşarak, içerik hakkında bildiklerinizi yazının altındaki yorum bölümünden ekleyerek ve Maraş Avucumda’yı sosyal medyada takip ederek destek olabilirsiniz. Yazılarımız giriş kısmı ya da kısa özeti alınıp, tamamı için bu sayfaya bağlantı verilerek kullanılabilir. Yazının tamamının başka sitelerde kullanılması hem bizim yeni eserler ortaya koyma şevkimizi kıracak hem de fikri haklarımızı ihlal edecektir.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Bisiklete binerim. Dağda ovada suda gezerim. Uçmak istiyorum ama tereddütlerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir