Dünya’nın En Ünlü Müzelerinde Maraş Eserleri

Terazili Tüccar Steli – Louvre Müzesi¹
Dönem    : Geç Hitit (M.Ö 8. yy) 
Edinme   : 1936 
Yöre     : Anadolu, Maraş 
Malzeme  : Bazalt 
Boyutlar : Y: 49 cm ; G: 31,50 cm
Türü     : Mezar Steli 
Galeri   : Yakın Doğu Eski Eserleri Sergi Salonunda gösterimde 
Envanter : 1936 AO 19221

Her iki elinde metal tartmak için terazi bulunan bir tüccarın resmedildiği bu mezar steli M.Ö. 8. yy’a aittir. Gurgum krallığının başkenti Maraş’ta bulunmuştur. 1936 yılında Louvre Müzesi koleksiyonuna dahil olmuştur.

Dipnotlar

¹Bu yazıyı Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi kayıtlarını kullanarak çevirdim. Maraş hakkında bilgi çoğalsın diye uzun süren araştırmalar ile bu eserleri sizlere sunuyoruz. Beğendiğiniz yazıları paylaşarak, içerik hakkında bildiklerinizi yazının altındaki yorum bölümünden ekleyerek ve Maraş Avucumda’yı sosyal medyada takip ederek destek olabilirsiniz. Yazılarımız giriş kısmı ya da kısa özeti alınıp, tamamı için bu sayfaya bağlantı verilerek kullanılabilir. Yazının tamamının başka sitelerde kullanılması hem bizim yeni eserler ortaya koyma şevkimizi kıracak hem de fikri haklarımızı ihlal edecektir.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Bisiklete binerim. Dağda ovada suda gezerim. Uçmak istiyorum ama tereddütlerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir