Boğazkale Dulkadiroğlu Konağı

Dulkadiroğulları Beyliği, Elbistan ve Maraş merkezli geniş bir bölgeye hükmettiği dönemlerde, birçok şehri imar etmiş, önemli eserler bırakmışlardır. 1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yıkılışından sonra, Anadolu’nun farklı bölgelerine dağılan Dulkadiroğlu hanedanı mensupları gittikleri yerlerde atalarından önemli izler taşıyan eserler yapmaya devam etmişlerdir.

Bu eserlerden bir tanesi de 1664 yılında Çorum’un Boğazkale ilçesinde inşa edilen Dulkadiroğulları Konağı. Dulkadiroğulları soyundan gelen Dölarslan ailesine ait olan konak Osmanlı döneminde inşa edilmiş olsa da Dulkadiroğulları ismiyle anılmaktadır. Ağaların Konağı olarak da bilinir.

8000 m2 alanda bahçe, haremlik, selamlık, fırın ve hamam gibi bölümlerden oluşan konak, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Dulkadiroğulları Konağı’nın selamlık kısmı, 2012 yılından beri Hitit Üniversitesi Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Yolu Maraş’tan geçen seyyahların notlarını Türkçe’ye çevirip yayınlarken seyahatnamelerin birinde bu konağın sahiplerine rastladım. Lord Warkworth ismiyle anılan İngiltere Parlamento üyesi Edward Arnold Anadolu’ya yaptığı seyahatlerinde 1897 yazında Boğazkale’den geçer. Asya Türkiye’sinde Günlük Notları ismiyle 1898 yılında yayınladığı notlarının ilgili bölümleri aynen şu şekildedir.

Sungurlu ve Boğazköy (Boğazkale) arasında uzanan ova buğday ve kenevir tarlaları ile kaplıydı. İrili ufaklı birçok müreffeh köy gördüm bu yolda. Hedefimize vardığımızda Maraş ve Albistan (Elbistan) Sultanlarının (Dulkadiroğulları) soyundan gelen çok varlıklı bir toprak sahibi olan Ziya Bey bizi karşılayıp ağırladı. 30’lu yaşlarda olmasına rağmen 10 yaş daha genç gösteriyordu. Alışılmışın dışında uzun ve yağlanmış saçları karışıklık anlarında fesinden kayıp gözünü kapatacak gibi duruyordu. Dört tane eşin mutlu sahibi olarak, misafirlerinin bekar olmasını hayretle karşılamış, konuşma aralarında sürekli gündeme getirmişti.

Edward Arnold, sonraki yıllarda birkaç kez daha Türkiye turuna çıkacak, bu turların birinde Maraş’tan da geçecektir. İlk fırsatta ilgili seyahatnameyi de bloğumda yayınlayacağım.

 

Facebook Yorumları

Ede

Anonim yazılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir